Premier League: Η Άρσεναλ πήρε με 4-2 το ντέρμπι με την Τσέλσι – Νίκη πρωτιάς για τη Μάντσεστερ Σίτι

Η Άρσεναλ δέχθηκε δύο φορές την ισοφάριση από την Τσέλσι, αλλά τελικά “απέδρασε” με το εντυπωσιακό 4-2 από το “Στάμφορντ Μπριτζ” και έμεινε στην πρώτη 4άδα της Premier League.

Οι “κανονιέρηδες” άνοιξαν το σκορ με τον Ενκετιά στο 13′ και πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Ρόου, μετά την ισοφάριση του Βέρνερ, αλλά το ημίχρονο ήταν ισόπαλο, καθώς ο Αθπιλικουέτα έφερε ξανά το ματς στα ίσια.

Η Άρσεναλ ήταν όμως καλύτερη και στο δεύτερο μέρος πέτυχε άλλα δύο γκολ με τον Ενκετιά ξανά και τον Σακά στις καθυστερήσεις για να πάρει τη νίκη και να “πιάσει” και πάλι την Τότεναμ στην 4η θέση της Premier League.

Από τα άλλα ματς της εμβόλιμης αγωνιστικής, ξεχώρισε η νίκη της Μάντσεστερ Σίτι επί της Μπράιτον με 3-0, που την έφερε ξανά πάνω από τη Λίβερπουλ, στο +1 στην κορυφή της Premier League.

Οι “Πολίτες” έφθασαν στο 53ο λεπτό του αγώνα για να βρουν το πρώτο γκολ με τον Μαχρέζ, αλλά στη συνέχεια “καθάρισαν” εύκολα την αναμέτρηση με Φόντεν και Μπερνάρντο Σίλβα.