Κυριακή, 5 Μαΐ

Premier League: Η Σίτι “βούλιαξε” την Άρσεναλ (video)

Στην επιστροφή της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε άνετα με 3-0 της Άρσεναλ και τη “βούλιαξε” στη βαθμολογία, “ψαλιδίζοντας” τις όποιες πιθανότητές της για έξοδο στην Ευρώπη.

Η Σίτι ήταν καλύτερη από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με φοβερό σουτ του Στέρλινγκ, ενώ “καθάρισε” το ματς στο δεύτερο ημίχρονο με πέναλτι του Ντε Μπρούινε και ενώ η Άρσεναλ έμεινε και με 10 παίκτες στη συγκεκριμένη φάση, με τον Νταβίντ Λουίζ να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Τρομακτικός τραυματισμός στο Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ (video)

Το παιχνίδι διακόπηκε όμως στο 80′, μετά τον σοκαριστικό τραυματισμό του Γκαρθία, ο οποίος και αποχώρησε με ασθενοφόρο μετά τη σύγκρουση με τον Έντερσον. Στη συνέχεια του αγώνα λίγα λεπτά αργότερα πάντως, η ομάδα του Γκουαρδιόλα πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Φοντέν για το τελικό 3-0.

Οι “πολίτες” έφθασαν έτσι τους 60 βαθμούς, αλλά βρίσκονται στο -12 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, την ώρα που οι “κανονιέρηδες” έμειναν στο -5 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την 5η θέση που οδηγεί στο Europa League.