Σάββατο, 4 Μαΐ

Premier League: Ήττα για την Μάντσεστερ Σίτι από την Γούλβς, άνετη επικράτηση για την Άρσεναλ απέναντι στην Μπόρνμουθ

Η Μάντσεστερ Σίτι γνώρισε την ήττα με 2-1 σκορ στην έδρα της Γούλβς και είδε την Άρσεναλ να μειώνει στον 1 πόντο την διαφορά τους από την κορυφή στην Premier League, μετά την ευρεία νίκη των «κανονιέρηδων» στην έδρα της Μπόρνμουθ με σκορ 4-0.

Η πρώτη ήττα της Μάντσεστερ Σίτι στην Premier League ήρθε από την Γούλβς, με τους «λύκους» να εκμεταλεύονται τα λάθη στην άμυνα της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα, με αποτέλεσμα να πάρουν μια σπουδαία νίκη.,

Το αυτογκολ του Ρούμπεν Ντίας στο 13΄ έβαλε την Γούλβς μπροστά στο σκορ, με τον Χούλιαν Άλβαρες να ισοφαρίζει με απευθείας εκτέλεση φάουλ για την Σίτι στο 58ο λεπτό.

Ωστόσο ο Χουάνγκ Χι-Τσαν στο 66΄για να κάνει το 2-1, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Την ίδια ώρα η Άρσεναλ έστεισε «Πάρτι» στην έδρα της Μπόρνμουθ, με τους παίκτες του Μικέλ Αρτέρα να επικρατούν 4-0.

Στο 17΄ ο Σάκα έκανε το 1-0, με τον Οντεγκααρντ στο 44΄να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του. Γκολ σημείωσε και ο Χάι Χάβερτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 53, ενώ το τελικό 4-0 ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Μπεν Γουάιτ.

Η «βόμβα» της αγωνιστικής ήρθε στο στο «Ολντ Τράφορντ» με την Κρίσταλ Πάλας να επικρατεί 1-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σε ένα αναπάντεχο αποτέλεσμα.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 24ο λεπτό από τον Άντερσεν.

Η Γουέστ Χαμ, αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, δεν είχε κανένα πρόβλημα ενάντια στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, με τα «σφυριά» να παίρνουν τη νίκη με σκορ 2-0 χάρη στα γκολ των Τζάροντ Μπόουεν στο 24΄και Τόμας Σούτσεκ στο 37΄.