Σάββατο, 27 Απρ.

Premier League, Μάντσεστερ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 0-2: Μεγάλο «κάζο» για τους «πολίτες»

Η Μάντσεστερ Σίτι γνώρισε σοκαριστική ήττα (0-2) στο  «Etihad» από την Κρίσταλ Πάλας για την 10η αγωνιστική της Premier League κάνοντας δώρο στην Τσέλσι που αποσπάστηκε 5 πόντους στην κορυφή από την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Τέταρτη απώλεια βαθμών σε 10 ματς πρωταθλήματος για την Μάντσεστερ Σίτι, που δείχνει πιο… τρωτή από ποτέ επί εποχής Γκουαρντιόλα. Οι «πολίτες» αιφνιδιάστηκαν από την Κρίσταλ Πάλας, μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Ζαχά να σκοράρει και να «παγώνει» το «Etihad», ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Λαπόρτ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας με 10 παίκτες τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην μεγάλη πίεση που άσκησε η Σίτι, η οποία είδε γκολ του Γκαμπριέλ Χεσούς στο 60′ να ακυρώνεται, και σε αντεπίθεση στο 88′ «κλείδωσαν» τη μεγάλη νίκη νίκη με τον Γκάλαγκερ που διαμόρφωσε το τελικό 2-0.