Site icon NewsIT

Premier League: Στην κορυφή η Τσέλσι με ανατροπή (video)

05.12.2020 | 23:56

Soccer Football - Premier League - Chelsea v Leeds United - Stamford Bridge, London, Britain - December 5, 2020 Chelsea's Kurt Zouma celebrates scoring their second goal with Olivier Giroud and Ben Chilwell Pool via REUTERS/Mike Hewitt EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club /league/player publications. Please contact your account representative for further details.

Η Τσέλσι ανέτρεψε το σκορ κόντρα στη Λιντς Γιουνάιτεντ και πανηγύρισε τη νίκη με 3-1, η οποία και την έφερε έστω και προσωρινά, μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League.

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα με γκολ του Μπάμφορντ, όμως ο Ζιρού συνέχισε να είναι “καυτός” και ισοφάρισε το ματς στο 27′. Οι “μπλε” του Λονδίνου “πίεσαν” στη συνέχεια για ένα δεύτερο γκολ, ο Βέρνερ έχασε μία ακόμη απίθανη ευκαιρία φέτος, αλλά ο Ζουμά στο 61′ έδωσε τη λύση, σκοράροντας με κεφαλιά, το νικητήριο τέρμα. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Πούλισιτς.

Πετάει “φωτιές” η Γιουνάιτεντ – Πλησιάζει την κορυφή της Premier League (video)

Η Τσέλσι έφθασε έτσι τους 22 βαθμούς σε 11 αγώνες και προσπέρασε τις Τότεναμ και Λίβερπουλ που ακολουθούν με 21 βαθμούς, αλλά και ένα παιχνίδι λιγότερο.