Σάββατο, 27 Απρ.

Premier league: «Χωρίς φρένα» συνεχίζει τη πορεία της η Μάντσεστερ Σίτι – Συνέχεια στο νικηφόρο σερί και για Τσέλσι

Η Μάντσεστερ Σίτι συνεχίζει τις εκπληκτικές εμφανίσεις της (και) τη φετινή σεζόν στη Premier League επικρατώντας εύκολα της Σαουθάμπτον με 4-0, σκαρφαλώνοντας στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, εν αναμονή του ντέρμπι ανάμεσα σε Άρσεναλ και Λίβερπουλ. Σε τροχιά ανάκαμψης η Τσέλσι, επικράτησε της Γουλβς με 3-0 και έπιασε τετράδα.

Το τρένο της Μάντσεστερ Σίτι δείχνει να μην έχει σταματημό και τη φετινή σεζόν. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Σαουθάμπτον, και έτσι σκαρφάλωσε προσωρινά στη κορυφή της Premier League.

Ο Κανσέλο άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Φόντεν 12 λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα για τους ”πολίτες”. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα μπήκε με..φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μαχρέζ να κάνει το 3-0 στο 49ο λεπτό. Από τον χορό των γκολ δεν θα μπορούσε να λείπει και ο συνήθης ύποπτος Έρλινγκ Χαάλαντ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Την ίδια ώρα η Τσέλσι συνεχίζει τις πειστικές εμφανίσεις στην μετά Τούχελ εποχή. Οι Λονδρέζοι επικράτησαν της Γουλβς με 3-0, χάρις στα γκολ των Χάβερτς, Πούλισικ και Μπρόγια και κατάφεραν να μπουν στη ζώνη των θέσεων που οδηγούν στο Champions League.