Serie A: «Κάζο» για την Ίντερ στη Γένοβα – «Βλέπει» κορυφή η ασταμάτητη Ρόμα (videos)

Η Ίντερ υπέστη ήττα-σοκ στη Γένοβα, με 2-1, από την Σαμπντόρια για την 16η αγωνιστική της Serie A και έμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τη Μίλαν, η οποία απόψε το βράδυ αντιμετωπίζει τη Γιουβέντους στο μεγάλο ντέρμπι. Άνετη εκτός έδρας νίκη με 3-1 για την Ρόμα επί της Κροτόνε που «σκαρφάλωσε» στην 3η θέση.

Ήττα εκτός… προγράμματος γνώρισε η Ίντερ από την Σαμπτόρια στη Γένοβα. Οι «νερατζούρι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν στο 12ο λεπτό όταν ο Αλέξις Σάντσες αστόχησε σε πέναλτι, σε αντίθεση με τον Καντρέβας που σημάδεψε σωστά από την άσπρη βούλα στο 23′ και έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, ενώ ο Κεϊτά στο 38′ διπλασίασε τα τέρματά τους. Το μόνο που κατάφερε η Ίντερ παρά την πίεση που άσκησε, ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 65′ με τον Ντε Φράι και έτσι έμεινε έναν πόντο πίσω από την πρωτοπόρο Μίλαν, που το βράδυ υποδέχεται την Γιουβέντους στο Σαν Σίρο.

H Ρόμα πέρασε εύκολα με 3-1 από την έδρα της Κροτόνε και πλέον βρίσκεται στο -4 από την κορυφή περιμένοντας κι αυτή την έκβαση του βραδινού ντέρμπι. Η Λάτσιο επικράτησε με 2-1 της Φιορεντίνα και πρόσθεσε τρεις βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να φτάσει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Στο 6’ο Καϊσέδο άνοιξε το σκορ και στο 75′ ο Ιμόμπιλε έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 88′ με πέναλτι ο Βλάχοβιτς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Βαθμό στις καθυστερήσεις πήρε η Ουντινέζε στην έδρα της Μπολόνια, όπου έπαιζε με 10 παίκτες. Το χρυσό γκολ σημείωσε στο 90+2’ ο Αρσλαν.