Σάββατο, 27 Απρ.

Serie A: «Λύτρωση» με «Φαραώ» και κορυφή για την Ρόμα του Μουρίνιο

Τρίποντο κορυφής σε ματς-θρίλερ πήρε η Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο που νίκησε 2-1 την Σασουόλο στο «Ολίμπικο» και μετά από τρεις αγωνιστικές και ισάριθμες νίκες ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος της Serie A

Η Ρόμα δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’όσο περίμενε και χρειάστηκε ένα γκολ του Ελ Σαραουί στις καθυστερήσεις προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Σασουόλο με 2-1 και να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A με 9 βαθμούς και 3Χ3. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με τον Κριστάντε στο 37ο λεπτό, αλλά στο δεύτερο μέρος η Σασουόλο ισοφάρισε με τον Ντζούρτζιτς στο 57ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ανοίχτηκαν ψάχνοντας το γκολ της νίκης με την Σασουόλο να βρίσκει χώρους και να απειλεί με δεύτερο γκολ. Το ματς εξελίχθηκε σε «θρίλερ» με τον Έιμπραχαμ να σημαδεύει το δοκάρι στο 60ο λεπτό και τελικά τους «τζιαλορόσι» να βρίσκουν το πολυπόθητο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ελ Σαραουί και να γλιτώνουν το «έμφραγμα» στο 90’+5′ αφού το γκολ του Σκαμάκα για τους φιλοξενούμενους ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ. Η Ρόμα πλέον έχοντας κάνει το 3Χ3 ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας όπου ισοβαθμεί με Μίλαν και Νάπολι, που πήραν μεγάλες εντός έδρας νίκες στα ντέρμπι με Λάτσιο και Γιουβέντους αντίστοιχα.