Serie A, Σασουόλο – Ίντερ 1-2: «Ψυχωμένη» ανατροπή και διπλό για τους «νερατζούρι»

Η Ίντερ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ επικράτησε 2-1 στην έδρα της Σασουόλο για την 7η αγωνιστική της Serie A, μένοντας σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Έντιν Τζέκο, ο οποίο ήταν η «χρυσή» αλλαγή για τον Σιμόνε Ιντζάγκι η Ίντερ έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Σασουόλο. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το εύστοχο πέναλτι του Μπεράρντι στο 22ο λεπτό και τα βρήκαν «σκούρα», αλλά η είσοδο του Βόσνιου επιθετικού στο ματς έφερε τα πάνω… κάτω.

Ο Τζέκο μπήκε στο ματς στο 57′ και ένα λεπτό αργότερο ισοφάρισε, ενώ στο 77′ κέρδισε το πέναλτι, από το οποίο ήρθε το 2-1 με την εκτέλεση του Λαουτάρο Μαρτίνεζ και έτσι οι «νερατζούρι» πήραν ένα δύσκολο και μεγάλο διπλό, που του έφερε στο -1 από την κορυφή και τη Νάπολι, η οποία έχει όμως και ένα ματς λιγότερο, όπως εξάλλου η συμπολίτισσα Μίλαν που υπολείπεται 1 βαθμό.