Παρασκευή, 29 Μαρ.

«Super» Τόρες με χατ-τρικ και γκολάρα – Έγραψε ιστορία η Μάντσεστερ Σίτι

Το βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι της Μάντσεστερ Σίτι στην έδρα της Νιούκαστλ (4-3 επικράτησαν οι «πολίτες») «έκρυβε» το χατ τρικ του Φεράν Τόρες (με ένα τρομερό γκολ) και το κορυφαίο σερί σε εκτός έδρας νίκες στην Premier League.

Η πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας με 4-3 της Νιούκαστλ στο «St. James’ Park». Ένα ματς αδιάφορο βαθμολογικά, αλλά… τόσο χορταστικό από πλευράς θεάματος ματς.

Με το συγκεκριμένο «διπλό», γράφτηκε.. ιστορία στην Premier League, αφού η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έφτασε τις 12 σερί εκτός έδρας νίκες, που είναι αριθμός ρεκόρ για τη Λίγκα.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους “πολίτες”, οι οποίοι ανέβηκαν στους 83 βαθμούς, ήταν ο Φεράν Τόρες. Ο Ισπανός πέτυχε χατ-τρικ και ίσως το γκολ της χρονιάς (στο 2-1),

Η Νιούκαστλ άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Κραφθ (25’), όμως η Σίτι κατάφερε να “γυρίσει” το ματς μέσα σε ένα τρίλεπτο (39′-42′) χάρις στα γκολ των Κανσέλο και Φεράν Τόρες (με γυριστό τακουνάκι).

Οι γηπεδούχοι έφεραν… τούμπα το ματς με το πέναλτι του Ζοέλιντον στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και το τέρμα του Γουίλοκ στο 62′ (δεν μπόρεσε να νικήσει με εκτέλεση  πέναλτι τον Κάρσον, αλλά στη συνέχεια η μπάλα επέστρεψε στα πόδια του κι έκανε εύκολα το 3-2).

Στη συνέχεια “μίλησε” ξανά ο Φεράν Τόρες. Ο Ισπανός πέτυχε δύο γκολ στο 64’ και στο 66’ κάνοντας «χατ τρικ» και δίνοντας την  νίκη στην Σίτι με 3-4. Η Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε έτσι την 26η νίκη της στην εφετινή Premier League.