25oC Αθήνα

Superleague 1, Παναιτωλικός – Λαμία 1-2: «Ζωντανή» για την παραμονή με «πέρασμα» από το Αγρίνιο

Intime.gr

Σημαντική νίκη, στην προσπάθεια της για παραμονή στη Superleague 1, πήρε η Λαμία, επικρατώντας εκτός έδρας του Παναιτωλικού με 2-1, σε ματς για την πρώτη αγωνιστική των play out. Μείωσε με γκολάρα ο Ντουάρτε.

Με τη νίκη της αυτή στην έδρα του Παναιτωλικού, η Λαμία έφτασε τους 21 βαθμούς, παρέμεινε στο -5 από τον Ατρόμητο, που νωρίτερα πέτυχε τον Απόλλων Σμύρνης με 1-0 και έφτασε στο +8 από την “Ελαφρά Ταξιαρχία”. Απ’ την άλλη, η ομάδα του Αγρινίου παρέμεινε στους 32 βαθμούς.

Η Λαμία “χτύπησε” για πρώτη φορά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μανούσο να κάνει το 0-1, με γκολ που είχε και μικρή δόση τύχης. Ο Ελευθεριάδης (που πέρασε στο ματς με την έναρξη της επανάληψης) πέτυχε στο 77′ το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 82′, με τον Ντουάρτε να σκοράρει με μια.. σουτάρα εκτός μεγάλης περιοχής και από πλάγια θέση. Η αναμέτρηση στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Μαλή των γηπεδούχων.