12oC Αθήνα

Superleague 2: «Δώρο» του Εργοτέλη σε Καλλιθέα και Λεβαδειακό – Στο κυνήγι της Βέροιας ΑΕΛ και Αναγέννηση Καρδίτσας

ΦΩΤΟ Intime

Η Καλλιθέα ήταν η κερδισμένη των αναμετρήσεων που διεξήχθησαν την Κυριακή (6/3), για την 22η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Superleague 2, αφού ο Εργοτέλης νίκησε την Καλαμάτα. Σημαντικά τρίποντα για ΑΕΛ και Αναγέννηση Καρδίτσας στον Βόρειο Όμιλο.

Νότιος Όμιλος

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου «ξέσπασε» στο τελευταίο εικοσάλεπτο, φιλοδωρώντας με τρία γκολ τον Ηρόδοτο στο «Γρηγόρης Λαμπράκης». Όλα τα… λεφτά ήταν το πρώτο γκολ του Ματθαίου Μαρουκάκη στο 70’, με το οποίο άνοιξε η Καλλιθέα το σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, για να κάνει το 3-0 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιάννης Ιωάννου.

Στο Παγκρήτιο, ο Εργοτέλης ευτύχησε να προηγηθεί της Καλαμάτας νωρίς στο σκορ, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ταϊρόν Κόνρααντ στο 10ο λεπτό. Η «μαύρη θύελλα» προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο στο 82’ ήρθε και δεύτερο… χτύπημα από την ομάδα της Κρήτης, αυτή τη φορά με τον Γιάννη Μπουτσάκη.

Στη Ρόδο, η Κηφισιά πιστοποίησε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται, κερδίζοντας με 2-0 τον τοπικό Διαγόρα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 17’ με το σουτ του Άντριους Τετέι, ο οποίος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής καθώς σκόραρε και στο 56’, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Στο ντέρμπι της Κρήτης, τα Χανιά ήταν αυτά που χαμογέλασαν. Με ένα σουτ του Άγγελου Κόλα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου επιβλήθηκε με 1-0 της Επισκοπής που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 85’, λόγω αποβολής του Αλεξάντρε Τριντάντε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σημαντική, τέλος, νίκη στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία, πέτυχε η Ζάκυνθος που διέσυρε με 5-0 τη ντεφορμέ Ρόδο. Οι Επτανήσιοι του Δημήτρη Νόλη ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος, σκοράροντας τρεις φορές: στο 8’ με τον Έκτορ Μπαζάν, στο 26’ με κεφαλιά του Στέλιου Σούρμπη και δυο λεπτά μετά με νέα κεφαλιά του Γιάννη Καλλιβωκά.

Ο Μπαζάν, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 49’, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Αλέξης Νικολακόπουλος – που είχε και οριζόντιο δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο – στο 70’ διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

17. Ζάκυνθος 13 (19 ματς)

*Η 1η θέση οδηγεί σε διπλό μπαράζ με τον 1ο του άλλου ομίλου και ο νικητής του θα προβιβαστεί στην πρώτη κατηγορία, ενώ ο χαμένος θα δώσει νέο διπλό μπαράζ με τον 13ο της παραπάνω κατηγορίας και θα διεκδικήσει μέσω αυτού τον προβιβασμό του.
*Οι Β’ ομάδες δεν προβιβάζονται και δεν υποβιβάζονται. Εάν βρεθούν σε αντίστοιχες θέσεις θα αντικατασταθούν από την αμέσως παρακάτω ή παραπάνω ομάδα

Βόρειος Όμιλος

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η ΑΕΛ επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή, στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague 2. Οι «βυσσινί» σκαρφάλωσαν στην κορυφή της κατάταξης, παρέα με τη Βέροια που δοκιμάζεται στα Τρίκαλα.

Στο Αλκαζάρ, η ΑΕΛ κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη, ουσιαστικά, ευκαιρία της. Το χρονόμετρο έδειχνε το 15ο λεπτό, όταν με κεφαλιά ο Δημήτρης Μαυρίας έκανε το 1-0. Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη έφτασε στο 2-0 με το πέναλτι του Μάριου Ογκμπόε στο 74’ ενώ τρία λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι. Οι «βυσσινί», εν τέλει, ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο τελικό 3-0 με το σουτ του Ευρυπίδη Γιάκου στο 79’.

Όλα τα είχε, εκτός από νικητή το συναρπαστικό παιχνίδι στην Αριδαία. Η Ξάνθη προηγήθηκε δύο φορές, με τον Σουνταϊς Αλί Μπαμπά (23’) και τον Ηλία Τσέλιο (45’+1’). Ωστόσο, ο τοπικός Αλμωπός κατέφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες, αρχικά με τον Μανώλη Ρουσσάκη (40’) και εν συνεχεία με τον Βασίλη Τριανταφυλλάκη (68’) στο τελικό 2-2.

Πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις, πήρε ο Απόλλων Λάρισας, επικρατώντας με 1-0 του Πανσερραϊκού στη Φιλιππούπολη. Το μοναδικό γκολ σημείωσε με αυτογκόλ ο Αλέξανδρος Ζέρης στο 34’, έπειτα από φάουλ του Χουάν Βίγια.

Ακόμα πιο δύσκολο έκανε το έργο της Καβάλας για παραμονή, ο Θεσπρωτός. Ο σύλλογος από την Ηγουμενίτσα απέσπασε ισοπαλία με 1-1 από τους «αργοναύτες» στο «Ανθή Καραγιάννη». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το σουτ του Απόστολου Σαραντίδη από το 22ο λεπτό για να ισοφαρίσει δυο λεπτά πριν το φινάλε ο Μπόγκνταν Σταμένκοβιτς. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι νωρίτερα σε σουτ του Νίκου Σαμπανίδη.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του θεσσαλικού κάμπου με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου. Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη επιβλήθηκε με 1-0, με τον Λούκας Μπραμπίγια να χρίζεται σκόρερ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.

Στην Ευκαρπία, τέλος, ο ΠΑΟΚ Β’ πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης από τον Απόλλωνα Πόντου με 2-1. Το σκορ για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία άνοιξε ο Παναγιώτης Τζίμας από την άσπρη βούλα, μόλις στο 9ο λεπτό. Οι «ροσονέρι» ισοφάρισαν στο 72’ με κεφαλιά του Ρούνεϊ Βακεμβάι, αλλά στο 83’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Δημήτρης Αμαραντίδης, υποπίπτοντας σε νέο πέναλτι. Ο Βασίλης Γκορντεζιάνι ήταν αυτή τη φορά ο εκτελεστής, δίνοντας τη νίκη στους «ασπρόμαυρους».

Νίκη Βόλου – Πιερικός 2-0
Απόλλων Λάρισας – Πανσερραϊκός 1-0
ΑΕΛ – Ηρακλής 3-0
Τρίκαλα – Βέροια 17:00
ΠΑΟΚ Β – Απόλλων Πόντου 2-1
Ολυμπιακός Βόλου – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1
Αλμωπός Αριδαίας – Ξάνθη 2-2
Καβάλα – Θεσπρωτός 1-1