Πέμπτη, 2 Μαΐ

Superleague 2: «Δραματική» ισοπαλία στο Ολυμπιακός Β’ – Ξάνθη, μεγάλες νίκες για ΑΕΛ, Καλαμάτα και Καλλιθέα

ΦΩΤΟ Intime

Η ΑΕΛ, η Καλαμάτα και η Καλλιθέα ήταν οι μεγάλες κερδισμένες των σημερινών (2/2) εξ’ αναβολής αναμετρήσεων της Superleague 2, ενώ στην ισοπαλία έμεινε ο ΠΑΟΚ Β’ με τη Νίκη Βόλου και ο Ολυμπιακός Β΄’ με την Ξάνθη, σε ένα ματς που τα δύο γκολ μπήκαν στις καθυστερήσεις με διαφορά δευτερολέπτων.

Βόρειος Όμιλος

«Φρένο» στην… ανάσταση της Καβάλας έβαλε η ΑΕΛ, που επικράτησε με 3-0 διακόπτoντας το αήττητο σερί των φιλοξενούμενων και παίρνοντας σημαντικό τρίποντο στη «μάχη» της ανόδου, όπου κυνηγά την πρωτοπόρο στον Βόρειο Όμιλο, Βέροια.

Από εκεί και πέρα στην ισοπαλία έμειναν ΠΑΟΚ Β’ και Νίκη Βόλου με τους Θεσσαλούς να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις (2-2) και τέταρτη σερί νίκη πανηγύρισε η Αναγέννηση Καρδίτσας κόντρα στον Πανσερραϊκό (1-0) ενώ στο μεγαλύτερο παιχνίδι, Ολυμπιακός Β’ και Ξάνθη έμειναν στο ισόπαλο 1-1, σε φινάλε θρίλερ με τα δύο γκολ να μπαίνουν στις καθυστερήσεις, αφού ο Κωστή έβαλε μπροστά τους «ερυθρόλευκους στο 94′ , αλλά 30” αργότερα ισοφάρισε ο Θυμιάνης, με τους Ακρίτες πάντως να μένουν για 4ο σερί ματς μακριά από το τρίποντο.

Τα αποτελέσματα των εξ΄αναβολής αναμετρήσεων

11η αγωνιστική

Αναγέννηση Καρδίτσας – Πανσερραϊκός 1-0
(22′ Πολίτης)

12η αγωνιστική
ΠΑΟΚ Β’ – Νίκη Βόλου 2-2
(13′ πεν. Κούτσιας, 20′ Τζίμας – 54′ Τζιώρας, 90’+4′ Παναγιωτίδης)
Ολυμπιακός Β’ – Ξάνθη 1-1
90’+3′ Κωστή – 90’+4′ Θυμιάνης)
Τρίκαλα – Αλμωπός Αριδαίας 1-0
(90’+3′)
ΑΕΛ – Καβάλα 3-0
(24′ Ακούνια, 68′ Ηλιάδης, 81′ Τσουμάνης)
Απόλλων Λάρισας – Θεσπρωτός 2-1
(2′ Σταματής, 81′ Χατζής – 42′ πεν. Σαραντίδης)

13η αγωνιστική
Πιερικός – Ηρακλής 2-2
(47′ Τόσκας, 76′ Κανούλας – 3′ Μπαστακό, 30′ Κωστούλας)

Νότιος Όμιλος

Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες σημείωσαν η Καλλιθέα και η Καλαμάτα, σε σημερινά εξ’ αναβολής παιχνίδια για τον Νότιο Όμιλο της Superleague 2. Η αθηναϊκή ομάδα χάρη σε γκολ του Κυνηγόπουλου υποχρέωσε τη Ρόδο στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα της (1-0), σε ματς της 7ης αγωνιστικής, και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, μόλις ένα βαθμό πίσω από τον Λεβαδειακό, από τον οποίο όμως έχει δύο παιχνίδια λιγότερα. Η «μαύρη θύελλα» από την πλευρά της, «άλωσε» με 2-1 το Αιγάλεω σε παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής, χάρη σε δύο γκολ του Λουκίνα, και παραμένει σε επαφή με την κορυφή (στο -4 με ένα ματς λιγότερο).

Η Κηφισιά νίκησε σχετικά εύκολα τον Ηρόδοτο με 2-0 στην Καισαριανή, ενώ ισόπαλο 0-0 ολοκληρώθηκε το κρητικό ντέρμπι του Εργοτέλη με τα Χανιά. Σαρωτικός ο ΟΦ Ιεράπετρας, συνέτριψε με 5-1 τον Καραϊσκάκη Αρτας, ενώ τη δεύτερη φετινή νίκη του πανηγύρισε ο Αστέρας Βλαχιώτη, επικρατώντας στη Σπάρτη 2-0 του Διαγόρα.