Πέμπτη, 2 Μαΐ

Tότεναμ – Μπρέντφορντ 1-3: Με το ένα πόδι εκτός Ευρώπης τα «σπιρούνια»

Η Τότεναμ ηττήθηκε με 3-1 στην έδρα της από την Μπρέντφορντ και πλέον έχει μπροστά της βουνό να ανέβει προκειμένου να πάρει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Παρότι η Τότεναμ προηγήθηκε μόλις στο όγδοο λεπτό του αγώνα με τον συνήθη ύποπτο Χάρι Κέιν, τα πράγματα δεν κύλισαν ομαλά στη συνέχεια, αφού στο δεύτερο ημίχρονο η Μπρέντφορντ έκανε την ανατροπή.

Συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό ο Μπράιαν Εμπεουμπό έφερε το παιχνίδι στα ίσα, προτού ο ίδιος ποδοσφαιριστής κάνει το 2-1 στο 62΄.

Η Τότεναμ παρότι ανέβασε στροφές και έψαξε την ισοφάριση, τελικά δέχτηκε και τρίτο γκολ, αφού σε αντεπίθεση της ο Γουισά στο 88′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Με αυτό το αποτέλεσμα τα «σπιρούνια» έμειναν στην έβδομη θέση και τους 57 βαθμούς, ένα λιγότερο από την Μπράιτον, η οποία ωστόσο έχει και δυο αγώνες λιγότερους.