Πέμπτη, 2 Μαΐ

Tσέλσι – Άρσεναλ 2-2: Μοιράστηκαν από ένα βαθμό

Η Τσέλσι μπορεί να προηγήθηκε 2-0, ωστόσο η Άρσεναλ έδειξε σφυγμό και εν τέλη κατάφερε να «σώσει» τον βαθμό στο «Στάμφορντ Μπριτζ» στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Premier League.

Η Τσέλσι «άνοιξε» το σκορ στο 15ο λεπτό χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόουλ Πάλμερ.

Αυτό ήταν και το σκορ στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να διπλασιάζουν τα τέρματα τους στο 48΄με τον Μιχάιλο Μούντρικ.

Παρά το κατά της 2-0 η Άρσεναλ δεν παρέδωσε τα όπλα και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, με τους Ντέκλαν Ράις στο 77΄και Λεάντρο Τρόσαρντ στο 84.

Στα τελευταία δραματικά λεπτά του ντέρμπι δεν υπήρξε κάποια αλλαγή, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει την Τσέλσι και την Άρσεναλ να μοιράζονται από ένα πόντο.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Άρσεναλ παρέμεινε στην 1η θέση της Premier League με 21 πόντους, όσους έχει και η Μάντσεστερ Σίτι.

Από την πλευρά της η Τσέλσι βρίσκεται ακόμα χαμηλά, καθώς έχει μόλις 12 βαθμούς και είναι 9η στην βαθμολογία.