ΑΕΚ – Γαλατασαράι 92-78: Μεγάλη νίκη και πανηγυρική πρόκριση στους «8» του Basketball Champions League

ΦΩΤΟ intime

Η ΑΕΚ επικράτησε με 92-78 της Γαλατασαράι στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 11ου ομίλου και “σφράγισε” την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Μετά τη νίκη της στην Τουρκία, η ΑΕΚ “σκότωσε” τη Γαλατασαράι και στα Άνω Λιόσια, εξασφαλίζοντας το ένα από τα δύο “εισιτήρια” για την επόμενη φάση του BCL.

Μέσα σε ένα κατάμεστο γήπεδο, η Ένωση πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και από το -1 του 20′ βρέθηκε με διψήφια διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, διατηρώντας το προβάδισμα και τη νίκη, μέχρι τέλους.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ στο ματς ήταν ο Λεμάρ με 21 πόντους, ενώ Στρέλνιεκς και Γιάνκοβιτς ήρθαν από τον πάγκο για να προσφέρουν συνολικά 29 πόντους για την ομάδα τους.