Πέμπτη, 18 Απρ.

ΑΕΚ – Μπάμπεργκ: Νίκησε αλλά αποκλείστηκε! Ο Ράις “σκότωσε” την Ένωση – video

Ο Ταϊρίς Ράις “σκότωσε” την ΑΕΚ (69-67) 5,5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα στο ΟΑΚΑ και χάρισε στην Μπάμπεργκ την πρόκριση στο Final Four του Basketball Champions League. Μοιραίος ο Λαρεντζάκης.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο Final Four του Basketball Champions League. Αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι επικράτησε με μόλις δύο πόντους (69-67) της Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ, αδυνατώντας να καλύψει τους τέσσερις πόντους της ήττας της στο πρώτο παιχνίδι στη Γερμανία.

Ο Ράις “πάγωσε” 18.000 φίλους της Ένωσης που έκαναν νέο ρεκόρ προσέλευσης στη διοργάνωση, γράφοντας το τελικό 69-67 με καλάθι, 5,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Δείτε το καλάθι του Ράις

Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Λαρεντζάκης αστόχησε σε δίποντο στην τελευταία φάση.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ, παίρνοντας δύναμη από τον κόσμο της, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-2 στο 4′. Στη συνέχεια, όμως, οι Γερμανοί αντέδρασαν και πήραν το προβάδισμα (12-13). Με το σκορ στο 16-17, η Ένωση έτρεξε σερί 4-0 κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 20-17.

Με σερί 0-5, η Μπάμπεργκ πήρε εκ νέου το προβάδισμα (20-22) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο η ΑΕΚ αντέδρασε και με τρίποντο του Γιαννόπουλου (σ.σ. το μοναδικό της Ένωσης στο πρώτο ημίχρονο) ξέφυγε με 28-23.

Με κάρφωμα του Έλληνα άσου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6 πόντους (30-24 στο 15′), ωστόσο η Μπάμπεργκ βρήκε και πάλι τον τρόπο να επιστρέψει και μείωσε στο καλάθι (30-28) Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΚ μπροστά με 4 πόντους (36-32), όσοι ήταν και οι πόντοι που ηττήθηκε στο πρώτο παιχνίδι.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με 8 πόντους (45-37) στο 25′, αλλά οι Γερμανοί είχαν και πάλι απαντήσεις και με επιμέρους σκορ 10-1, προσπέρασαν (46-47) στο 28′. Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο, η Ένωση βρήκε επιτέλους σκορ από την περιφέρεια και με δύο τρίποντα από Τζέιμς και Γκρίφιν, προηγήθηκε με 54-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Μπάνκι, παίρνοντας δύναμη από τον κόσμο της, ξεκίνησε εντυπωσιακά και την τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να ξεφύγει με 12 πόντους (63-51), 6:30 πριν το τέλος του αγώνα. Οι Γερμανοί δεν είχαν πει και πάλι, όμως, την τελευταία τους κουβέντα. Με τρίποντα κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά και να μειώσουν στο καλάθι (67-65), 2:34 πριν το φινάλε.

Ο Χάντερ έκανε το 69-65, ενώ στη συνέχεια ο Λαρεντζάκης αστόχησε σε τρίποντο, με τον Ράιςνα κάνει το 69-67, 5,5 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Στην τελευταία επίθεση, ο Λαρεντζάκης πήρε την ΑΕΚ πάνω του, αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση, με τον Έλληνα άσο να ζητάει φάουλ, αλλά τους διαιτητές να μην το δίνουν.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-32, 54-49, 69-67

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 12 (1), Σάκοτα 9 (4/11 σουτ), Λαρεντζάκης 10 (3/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μωραΐτης, Θίοντορ 9 (4/13 σουτ, 7 ασίστ), Σαντ-Ρος (0/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκρίφιν 5 (1), Γιαννόπουλος 5 (1), Χάντερ 19 (7/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ)

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Περέγκο): Χάρις 8 (7 ριμπάουντ), Ράις 25 (6/9 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρούμπιτ 5, Σμιντ, Στάκι, Αλεξάντερ 8 (9 ριμπάουντ), Χέκμαν, Χίκμαν 4, Ολίντε, Τέιλορ 11 (3), Ζήσης 2