ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Πράσινη» επίδειξη δύναμης με σούπερ Χεζόνια

ΦΩΤΟ intime

Στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Basket League, ο Παναθηναϊκός έκανε επίδειξη δύναμης πριν τα play off για τον τίτλο, καθώς επικράτησε άνετα της ΑΕΚ με 104-95.

Οι “πράσινοι” πήραν από νωρίς το προβάδισμα με τον Χεζόνια να ξεκινάει εντυπωσιακά το παιχνίδι και να σκοράρει από παντού. Ο Γκίκας με συνεχόμενα τρίποντα προσπάθησε να κρατήσει την Ένωση στο παιχνίδι και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με +6 για τους τυπικά φιλοξενούμενους (50-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, η ομάδα του Κάτας πάτησε το… γκάζι με Παπαπέτρου και Μπέντιλ για ένα επιμέρους σκορ 36-26, το οποίο και “τελείωσε” πρόωρα το ματς υπέρ του Τριφυλλιού.

Η Ένωση δεν τα παράτησε και “πάλεψε” για να μειώσει τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστές του Μέικον και Λοτζέσκι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε μονοψήφιο, αφού ο Χεζόνια έφθασε τους 22 πόντους και ο Παναθηναϊκός διατήρησε την υπεροχή του και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-50, 70-86, 95-104

Τα στατιστικά των παικτών

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μέικον 19 (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Ματσιούλις 7 (1), Ζήσης 2, Λοτζέσκι 9 (1), Κίνγκσλεϊ 7, Γιάνκοβιτς 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κατσίβελης 7, Χρυσικόπουλος 12 (5/6 δίποντα), Γόντικας 2, Γκίκας 18 (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαυροειδής 2

Παναθηναϊκός (Κάτας): Παπαγιάννης 13 (4/8 δίποντα, 5/5 βολές), Μποχωρίδης 6 (2), Παπαπέτρου 17 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Γουάιτ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 4 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μακ 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Όγκαστ, Χεζόνια 22 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Κασελάκης 9 (1), Μήτογλου 3, Μπέντιλ 14 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές)