ΑΕΚ – Ρέτζιο Εμίλια 68-59: Μεγάλη νίκη στα Άνω Λιόσια για το Basketball Champions League

Intime.gr

Η ΑΕΚ επικράτησε εντός έδρας της Ρέτζιο Εμίλια με 68-59 και κρατάει στα χέρια της την πρόκριση στα play in του Basketball Champions League. Κακό πρώτο ημίχρονο έκαναν οι “κιτρινόμαυροι”. Επεισόδια και ξύλο οπαδών πριν το τζάμπολ του αγώνα. Η Βόννη εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλο.

Έστω και δύσκολα, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη που χρειαζόταν επί της Ρέτζιο Εμίλια στα Άνω Λιόσια, σε ματς για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Πλέον, με ρεκόρ 2-3, η ΑΕΚ θέλει νίκη επί της Καρσίγιακα στα Άνω Λιόσια, για να πάρει τη 2η θέση στον όμιλο της. Σε περίπτωση που οι “κιτρινόμαυροι” ηττηθούν, τότε θα χρειαστούν και διπλό της αδιάφορης βαθμολογικά Βόννης στην έδρα της Ρέτζο Εμίλια, για να πάρουν ως τρίτοι την πρόκριση στο Play-In του Basketball Champions League.

Και λέμε αδιάφορη, γιατί η Βόννη πέρασε με 89-80 από την έδρα της Καρσίγιακα και με ρεκόρ 4-1 έκλεισε ήδη θέση στους «16» του BCL, κατακτώντας την πρωτιά στο συγκεκριμένο όμιλο.

Η αναμέτρηση στιγματίστηκε από επεισόδια μεταξύ οπαδών των δυο ομάδων, εντός του κλειστού των Άνω Λιοσίων, πριν από το πρώτο τζάμπολ του αγώνα.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη οι Μίτσελ (16π), Γουίλιαμς (15π.) και Μάντσεν (10π), ενώ για τους Ιταλούς ξεχώρισαν οι Χόπκινς (13π, 7 ριμπ.), Τσιντσιαρίνι (11π, 9 ασίστ) και Άνιμ (11π.).

Οι Ιταλοί αιφνιδίασαν την Ένωση στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας πρωταγωνιστή της επίθεσης τους τον Μάικλ Χόπκινς με 10 πόντους, γράφοντας στο 10΄ το υπέρ τους 20-13. Η ΑΕΚ προσπάθησε στη δεύτερη περίοδο να ελέγξει τον αγώνα μέσα από την άμυνα της, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (39-29).

Ωστόσο, με την άμυνα να μπαίνει σε λειτουργία, όπως και η δημιουργία, η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο, ροκανίζοντας τη διαφορά και μπαίνοντας στον… επίλογο του αγώνα στο -3 (47-50).

Με την ψυχολογία στα ύψη και με διάρκεια στο κομμάτι της άμυνας και της επίθεσης, η Ένωση απάντησε με επιμέρους σκορ 21-9(!) στην τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας την ανατροπή και φτάνοντας άνετα στο τελικό 68-59.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 3, Κόνιαρης 2, Μάιλς 8 (2), Μίτσελ 16 (5/11 δίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Γουίλιαμς 15 (5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Φιλιππάκος, Φρεζίερ 6 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάντσεν 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές), ΜακΓκρίφ, Παπαδάκης 4 (6 ασίστ σε 9:26), Πετρόπουλος 4

ΡΕΤΖΟ ΕΜΙΛΙΑ (Φούκα): Ανίμ 11 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπουργιανάτζε 5 (4 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ολισεβίτσιους 10 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Βιτάλι 6 (2), Ντιουφ 1, Χόπκινς 13 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 φάουλ, 6 λάθη), Στεφανίνι 2, Στράουτινς

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 19/33 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 18/22 βολές, 42 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 15 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 13 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρέτζο Εμίλια: 9/20 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 11/18 βολές, 36 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη