13oC Αθήνα

Αγγλία – Γερμανία 2-1: Πρώτο τρόπαιο στο Euro Γυναικών για τις Αγγλίες

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών της Αγγλίας έγραψε ιστορία στο κατάμεστο Γουέμπλεϊ. Οι Αγγλίδες ανέβηκαν για πρώτη φορά στην κορυφή της Ευρώπης, επικρατώντας της Γερμανίας με 2-1 στην παράταση στον τελικό του Euro γυναικών.

Η Εθνικής Αγγλίας ανάγκασε, μάλιστα, τη Γερμανία να υποστεί την πρώτη ήττα της σε τελικό Euro γυναικών, αφού μετρούσε μέχρι τώρα 8 νίκες σε ισάριθμους τελικούς από το 1984, όταν και διεξήχθη για πρώτη φορά η διοργάνωση.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ και με λιγοστές φάσεις. Αντίθετα, το δεύτερο μέρος ήταν καλύτερο, με τις Γερμανίδες να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Αγγλία προηγήθηκε στο 62’, όταν από εξαιρετική μπαλιά της Γουάλς, η Τουν (που είχε περάσει αλλαγή έξι λεπτά νωρίτερα) βρέθηκε απέναντι από τη Φρομς, την «κρέμασε» από το ύψος της περιοχής κι έκανε το 1-0!

Οι Γερμανίδες αντέδρασαν άμεσα και στο 66’ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Η Μαγκούλ έκανε το σουτ από τα δεξιά, με την Ερπς να βρίσκει την μπάλα, που χτύπησε στο αριστερό δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η Σούλερ δεν μπόρεσε να σκοράρει από καλή θέση.

Στο 79’ η Γερμανία έφερε το ματς στα ίσα. Η Βάσμουτ έκανε το γύρισμα από αριστερά και η Μαγκούλ με καταπληκτικό τελείωμα στην κίνηση ισοφάρισε από κοντά.

Ο τελικός οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, με την Αγγλία να φτάνει ξανά κοντά στο γκολ με το σουτ της Τουν που έδιωξε με τα πόδια η Φρομς. Για να έρθει στο 110ο λεπτό η Κλόε Κέλι και να οδηγήσει τις Αγγλίδες στη… Γη της Επαγγελίας, με ένα κοντινό πλασέ μέσα απ’ τη μικρή περιοχή, έπειτα από σύγχυση στη γερμανική άμυνα, χαρίζοντας το μεγάλο τρόπαιο στην Αγγλία.

Στο 115’ η Αγγλία έχασε την ευκαιρία να σημειώσει και τρίτο γκολ, όμως η Φρομς έδιωξε καταπληκτικά το πλασέ της Ρούσο, διατηρώντας το τελικό 2-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΓΓΛΙΑ (Σαρίνα Βίγκμαν): Ερπς, Μπρονζ, Μπράιτ, Γουίλιαμσον, Ντέιλι (88’ Γκρίνγουντ), Στάνγουεϊ (88’ Σκοτ), Γουάλς, Μιντ (64′ Κέλι), Κέρμπι (56′ Τουν), Χεμπ (119’ Πάρις), Γουάιτ (56′ Ρούσο).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μαρτίνα Βος-Τέκλενμπουργκ): Φρομς, Γκουίν, Χέντριχ, Χέγκερινγκ (103’ Ντοσούν-Χαγιέχ), Ράουχ, Μαγκούλ (91’ Ντάλμαν), Όμπερντορφ (113’ Λατβάιν), Ντάμπριτζ (73’ Λόμαν), Χουτ, Μπραντ (46′ Βάσμουτ), Σούλερ (67′ Ανγιόμι).

Η χρυσή βίβλος του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών

Γερμανία 8 (1989, 1991, 1995, 1997, 2001, 2005, 2009, 2013)
Νορβηγία 2 (1987, 1993)
Σουηδία 1 (1984)
Ολλανδία 1 (2017)
Αγγλία 1 (2022)

Ρεκόρ προσέλευσης όλων των εποχών σε τελικό Euro

Ο μεγάλος τελικός του Euro 2022 των γυναικών ανάμεσα στην Αγγλία και τη Γερμανία έγραψε… Ιστορία πριν καν αρχίσει. Κι αυτό, διότι σημειώθηκε νέο ρεκόρ προσέλευσης -σε τελικό Euro ανδρών ή γυναικών- με 87.192 φιλάθλους στο ιστορικό Γουέμπλεϊ.

Ο συγκεκριμένος αριθμός κατέρριψε το ρεκόρ που σημειώθηκε στον τελικό των ανδρών το 1964 μεταξύ της Ισπανίας και της Σοβιετικής Ένωσης, ο οποίος διεξήχθη μπροστά σε 79.115 θεατές στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» της Μαδρίτης.