Δευτέρα, 29 Απρ.

Άγιαξ – ΑΕΚ: «Καυτό» πρώτο 20λεπτο με τρία γκολ

To παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Άγιαξ έχει εντυπωσιακό ρυθμό στα πρώτα 20 λεπτά, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στο 5΄χάρη στον Άκπομ, την Ένωση να ισοφαρίζει στο 11΄με τον Λιβάι Γκαρσία και τον Τέιλορ στο 20ο λεπτό να δίνει ξανά προβάδισμα στους Ολλανδούς.

Ο Άγιαξ μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Άκπομ να εκμεταλλεύεται την πολύ κακή έξοδο του Αθανασιάδη και με κεφαλιά στο 5ο λεπτό να κάνει το 1-0, δίνοντας στους Ολλανδούς το προβάδισμα.

Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση, με τον Λιβάι Γκαρσία να σκοράρει το πρώτο του φετινό γκολ στην Ευρώπη, όταν ο 26χρονος επιθετικός αξιοποίησε την σέντρα του Ελίασον για να ισοφαρίσει η Ένωση σε 1-1.

Παρόλα αυτά, άλλο ένα λάθος στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ, με τον Τέιλορ στο 20΄ να κάνει το 2-1 για τον «αίαντα».