22oC Αθήνα

Αιγυπτιακός νόμος

Οι παίκτες της Αιγύπτου πανηγυρίζουν την πρόκριση επί του Καμερούν
Οι παίκτες της Αιγύπτου πανηγυρίζουν την πρόκριση επί του Καμερούν, ΦΩΤΟ REUTERS.

Το Κόπα Άφρικα είναι η διοργάνωση της Αιγύπτου τα τελευταία χρόνια και αυτό αποδεικνύεται και στα γήπεδα της Αγκόλας. Οι Φαραώ κέρδισαν 3-1 στην παράταση το Καμερούν και προκρίθηκαν στα ημιτελικά.

Με πρωταγωνιστή τον Αχμέντ Χασάν η Αίγυπτος πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα όπου θα αντιμετωπίσει την Αλγερία.

Ο Χασάν ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα αφού με αυτογκόλ στο 28′ έδωσε προβάδισμα στο Καμερούν. Ο ίδιος παίκτης 9 λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσα.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί οι Φαραώ αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί. Στο 2ο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Γκέντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και τρία λεπτά μετά ο Αχμέντ Χασάν με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.