Αυτοκρατορία! Το σήκωσε ο Ολυμπιακός – Κυπελλούχος Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών

ΦΩΤΟ intime

Το 9ο συνεχόμενο Κύπελλο Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών σήκωσε ο Ολυμπιακός, που νίκησε την ομάδα του ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ, στον τελικό της διοργάνωσης που έγινε στο κλειστό των Σερρών,

Τι να πει κανείς γι’ αυτή την ομάδα! Ο Ολυμπιακός βρέθηκε για 9η συνεχή φορά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών, διεκδίκησε το 9ο του τρόπαιο κόντρα στον ΑΟ Θήρας και… τα κατάφερε!

Με κορυφαία την Στέλλα Χριστοδούλου που μοίρασε ιδανικά το παιχνίδι, με αποτελεσματική επίθεση (50%), τις Χουντ (22π.) και Έμοντς (21π.) σε πολύ καλό βράδυ και με καθοριστική στο σερβίς στο τέταρτο σετ την Λαμπρούση η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς επικράτησε 3-1 σετ (25-16, 23-25, 25-19, 25-17) του ΑΟ Θήρας.

Μεγάλη άτυχη για τις νικήτριες ήταν η Κατερίνα Γιώτα που τραυματίστηκε στα μισά του δεύτερου σετ στο αριστερό της γόνατο (στο 17-15) και αποχώρησε υποβασταζόμενη. Οι συναθλήτριες της όμως έσπευσαν να την αγκαλιάσουν και να πανηγυρίσουν μαζί της αμέσως μετ/α την ολοκλήρωση του αγώνα.

Ο ΑΟ Θήρας ήταν ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο μέρος του τελικού είχε πρώτη σκόρερ την Μερτέκη με 16 πόντους.

Η ροή του τελικού

Στο ξεκίνημα του τελικού ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε 6-5 αλλά τρία λάθη της ομάδας από την Σαντορίνη έφεραν την διαφορά στο +4 (10-6) για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» εκμεταλλευόμενες την κακή υποδοχή (18%) του ΑΟ Θήρας έφθασαν την διαφορά στο +7 (15-8) για να τελειώσει το σετ στην μέγιστη τιμή με (+9) 25-16. Ο Ολυμπιακός είχε 61% στην επίθεση και πήρε 7 εύκολους πόντους από τον ΑΟ Θήρας.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟ Θήρας πίεσε στην υποδοχή τον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 15-13 με τον Κοβάτσεβιτς να αντικαθιστά την Βλαχάκη με την Νομικού. Στο 17-15 σε προσπάθεια πρώτου χρόνου η Κατερίνα Γιώτα στραβοπάτησε με αποτέλεσμα να αποχωρήσει και τη θέση της να πάρει η Κατερίνα Ζακχαίου. Ο άσσος της Νομικού έφερε την ισοπαλία στο σετ (18-18) με τον Ολυμπιακό να προσπερνά με 2 πόντους με άουτ επίθεση της Πίλεπιτς και την Χουντ να είναι εύστοχη (20-18). Η Ξανθοπούλου πήρε τη θέση της Γκριμπατς στην πάσα του ΑΟ Θήρας με τον άσσο της Φιλντ να ξαναδίνει το προβάδισμα με 22-21 αλλά η Έμοντς έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό στο τιμόνι με 23-22. Η Μερτέκη ισοφάρισε 23-23 με την Έμοντς να μην βγάζει υποδοχή στον άσσο της Ξανθοπούλου για το 24-23 και την Μερτέκη να τελειώνει το σετ με 25-23 και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε και στο τρίτο σετ με 5-3 αλλά το ξέσπασμα του Ολυμπιακού και τα λάθη της ομάδας της Σαντορίνης έφεραν «ερυθρόλευκο» 6-0 και προβάδισμα 9-5 (Γκρίμπατς αντί Ξανθοπούλου). Με επίθεση της Χουντ, που επέστρεψε στο σκοράρισμα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 19-14, η Σαντορίνη απάντησε με 2 πόντους της Μερτέκη (19-16) αλλά με επίθεση της Χουντ, μπλοκ στην Πίλεπιτς και επίθεση της Έμοντς η διαφορά πήγε στο +6 (22-16). Με αυτή τη διαφορά έκλεισε και το τρίτο σετ (25-19) με την ομάδα του Κοβάτσεβιτς να προηγείται με 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Βλαχάκη βασική στην διαγώνιο και αν και βρέθηκε πίσω με 10-9 στο σκορ κατάφερε με τα σερβίς της Λαμπρούση και το έξυπνο παιχνίδι της Χριστοδούλου να προσπεράσει με 6 πόντους (16-10). Με την ψυχολογία στα ύψη ο Ολυμπιακός διατήρησε και αύξησε την διαφορά στο +8 (20-12) για να τελειώσει το σετ με 25-17 και το ματς με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου.