“Έφυγε” αναπτήρας! Επεισοδιακός θρίαμβος του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκπληκτικός και νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 σετ για την Volley League. Το ματς σημαδεύτηκε από την κίνηση ενός οπαδού των “πρασίνων”, που εκτόξευσε έναν αναπτήρα κατά του Σαλαφζούν της Ένωσης.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 σετ στο αθηναϊκό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League μετά από σκληρό και γεμάτο ένταση ματς που είχε ανατροπές στο σκορ, μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γιορντάνοφ, Πελεκούδα και μεγάλο άτυχο τον διαγώνιο της ΑΕΚ Γιώργο Τζιουμάκα που έπαθε τράβηγμα στο γαστροκνήμιο στο 1ο σετ.

Η επικράτηση του τριφυλλιού ήταν πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ και η νίκη αφιερώθηκε στα 111α γενέθλια του συλλόγου που θα γιορταστούν αύριο 3 Φεβρουαρίου.

Ο αγώνας είχε δύο μεγάλες ανατροπές για τον Παναθηναϊκό στο 1ο σετ και στο 2ο σετ, ενώ στο 3ο σετ η ΑΕΚ ανέτρεψε το προβάδισμα του Παναθηναϊκού αλλά οι πράσινοι μετά από δύο μεγάλες διακοπές κράτησαν τη νίκη με σερβίς φωτοβολίδες του Πελεκούδα.

Το ματς σημαδεύτηκε από την κίνηση ενός οπαδού του Παναθηναϊκού, να πετάξει έναν αναπτήρα κατά του Σαλαφζούν της ΑΕΚ. Το ματς διεκόπη για αρκετά λεπτά, ενώ έγιναν και συστάσεις από τα μεγάφωνα. Ο αγώνας άρχισε πάλι, αλλά λίγο μετά ακολούθησε νέα διακοπή, καθώς υπήρξε πρόβλημα με το ηλεκτρονικό φύλλο αγώνα! Στο 27-27 υπήρξε και τρίτη διακοπή για να γίνουν παρατηρήσεις στους οπαδούς του Παναθηναϊκού για υβριστικά συνθήματα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε για πρώτη φορά εφέτος την ΑΕΚ μετά από δύο ήττες με 3-2 σετ στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και στον Α΄γύρο του πρωταθλήματος και με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 21 βαθμούς και τραβάει πορεία μέσα στην 4αδα.

Η ΑΕΚ έμεινε στους 10 βαθμούς και όπως είπε και ο προπονητής της Σωτήρης Δρίκος χρειάζεται πολύ δουλειά και χρόνο για να ανακάμψει. Πάντως την Τετάρτη 6/2 οι δύο ομάδες θα έχουν νέο ραντεβού στο Μετς για το κύπελλο σε αγώνα νοκ άουτ. Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Χραλαμπίδης ενώ ο μόνος τομέας που πήγε καλά ήταν το μπλοκ (11 συνολικά).