15oC Αθήνα

“Μυθικός” Φέντερερ! Έκανε το πιο “τρελό” break της χρονιάς – video

Μπορεί ο Σάσα Ζβέρεφ να μη θεωρείται και το μεγαλύτερος… winner του του τένις, αλλά αυτό δεν αναιρεί τη… μυθική ανατροπή που έκανε ο Ρότζερ Φέντερερ εναντίον του στη Σανγκάη.

Είναι ο κορυφαίος τενίστας όλων των εποχών και το αποδεικνύει ακόμη και σε προχωρημένη ηλικία. Ο 38χρονος Ρότζερ Φέντερερ έκανε το… αδιανόητο στα προημιτελικά του Masters 1000 στη Σανγκάη κόντρα στον Ζβέρεφ.

Ο Ελβετός θρύλος του αθλήματος έχασε 6-3 το πρώτο σετ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-5 στο δεύτερο σετ, με τον Γερμανό αντίπαλό του να σερβίρει για τη νίκη και την πρόκριση. Βρέθηκε μάλιστα με ένα 40-0 στην “πλάτη” πριν αρχίσει τα… μαγικά. Με τρομερά “χτυπήματα” κάθε λογής, ο “Βασιλιάς” πήρε πέντε συνεχόμενους πόντους στο σερβίς του Ζβέρεφ και έκανε το πρώτο μπρέικ του στον αγώνα για να πάρει τελικά και το σετ στο τάι μπρέικ.