Ο Κενυάτης Κιπτσόγκε νικητής στο Μαραθώνιο του Βερολίνου

Μαραθώνιος Βερολίνου

Ο Ελιούντ Κιπτσόγκε είδε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού στον διεθνή Μαραθώνιο του Βερολίνου, σε έναν αγώνα όπου σημαδεύτηκε από τις εγκαταλείψεις μεγάλων ονομάτων.

Ο Ελιούντ Κιπτσόγκε ήταν ο μεγάλος νικητής στο διεθνή Μαραθώνιο του Βερολίνου. Ο Κενυάτης δρομέας πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού μετά από 2 ώρες, 3 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα.

Η υγρασία και οι εγκαταλείψεις μεγάλων ονομάτων σημάδεψαν τον φετινό Μαραθώνιο

Άξιο αναφοράς, πως οι βασικοί του αντίπαλοι, ο συμπατριώτης του Γουίλσον Κιπσάνγκ και ο Αιθίοπας Κενενίσα Μπεκέλε, εγκατέλειψαν λίγο μετά τα μισά της κούρσας.

Η μεγάλη έκπληξη ήταν η δεύτερη θέση του Αιθίοπα Γκουιέ Αντόλα (2ωρ.03:46), ο οποίος ειδικεύεται στον ημι-μαραθώνιο και δοκίμασε για πρώτη φορά στην απόσταση των 42,195 χλμ., ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο επίσης Αιθίοπας Μοσινέτ Γκερεμέου Μπαγίχ με 2ωρ.06:09.

Στις γυναίκες, νικήτρια αναδείχθηκε η Γκλάντις Τσερόνο από την Κένυα με 2ωρ.20:23, ενώ ακολούθησαν η Ρούτι Αγκα Σόρα (Αιθιοπία) με 2:20.41 και η Βάλερι Τζεμελί Αϊγιαμπέϊ (Κένυα) με 2:20.53.