“Πικρό” φινάλε για Ολυμπιακό στο ΣΕΦ! Η Ραβένα κατέκτησε το Challenge Cup

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε για τη μεγάλη ανατροπή κόντρα στη Ραβένα, στο δεύτερο τελικό του Challenge Cup, αλλά τελικά δεν κατάφερε να πάρει το σκορ που χρειαζόταν μέσα στο ΣΕΦ. Ήττα με 1-3 για τους “ερυθρόλευκους”.

Αν και πάλεψε και τα τρία πρώτα σετ μέχρι το τέλος, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 1-2, γεγονός που σήμανε και την ήττα του από τη Ραβένα στον τελικό του Challenge Cup, με τους Ιταλούς να παίρνουν τελικά τον τίτλο και τους “ερυθρόλευκους” να περιορίζονται στη δεύτερη θέση της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός έχασε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ, αλλά συνέχισε να το πιστεύει και κατάφερε να πάρει το δεύτερο σετ με 25-23, βάζοντας “φωτιά” στο κατάμεστο στο ΣΕΦ. Στο τρίτο σετ όμως, παρότι βρέθηκαν να προηγούνται στην αρχή, παραδόθηκαν στο τέλος στους Ιταλούς, με τη Ραβένα να παίρνει το σετ με 20-25.

Το ματς απέκτησε έπειτα διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Ραβένα να παίρνει και τη νίκη με 1-3 σετ, όπως και στην Ιταλία, όπου και κρίθηκε ουσιαστικά η πρόκριση.

Τα σετ: 26-28, 25-23, 20-25, 18-25