Τρίτη, 23 Απρ.

Σηκώθηκε και έφυγε! Ο Κύργιος εγκατέλειψε και αποδοκιμάστηκε [vid]

Κύργιος
ΠΗΓΗ Reuters

Πριν από ένα χρόνο τιμωρήθηκε για την αδιαφορία που έδειξε σε έναν αγώνα, όταν έχανε επίτηδες πόντους. Ο Νίκ Κύργιος όμως… επέστρεψε με μια νέα περίεργη κίνηση και αποδοκιμάστηκε.

Ο Νικ Κύργιος αποχώρησε από το παιχνίδι του με τον Αμερικανό, Στιβ Τζόνσον, μετά το πρώτο σετ του αγώνα, για τον 1ο γύρο του “Shanghai Rolex Masters”.

Τα… μάζεψε και έφυγε μετά από 47 λεπτά αγώνα

Ο 22χρονος Ελληνοαυστραλός δήλωσε παραίτηση, αφού είχε χάσει το πρώτο σετ με 7-6 (7/5), χωρίς να διευκρινίζεται ο λόγος (έδειχνε να είναι εκνευρισμένος με τον διαιτητή και με το κοινό).

Ο Κύργιος πήγε και χαιρέτησε τον αντίπαλο του αλλά και τον διαιτητή, μάζεψε τα πράγματα του και έφυγε, για να δεχθεί τις έντονες αποδοκιμασίες του κοινού.

Να θυμίσουμε πως στο περσινό τουρνουά της Σανγκάης, σε ματς με τον Μίσα Ζβέρεφ έδειξε αδιαφορία και τιμωρήθηκε για έλλειψη προσπάθειας από τη διεθνή ομοσπονδία τένις.