Τρίτη, 7 Μαΐ

Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός 71-68: Δεύτερη σερί ήττα στην Euroleague με μοιραίους Σλούκα και Μήτογλου

Τη δεύτερη σερί ήττα του και έκτη συνολικά στην Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ηττήθηκε από την Εφές Αναντολού με 71-68 στην Πόλη για τη 12η αγωνιστική  και υποχώρησε στο 6-6, όσο είναι και το ρεκόρ των Τούρκων. Μοιραίοι Μήτογλου και Σλούκας.

Ο Παναθηναϊκός είχε μία τεράστια ευκαιρία να φύγει με ένα σημαντικό διπλό από την έδρα της Εφές Αναντολού, η οποία παρατάχθηκε χωρίς τους μισούς παίκτες της, ενώ είδε και τον Γιλμάζ να τραυματίζεται κατά τη διάρκεια του αγώνα. Και, όμως, οι πράσινοι εμφανίστηκαν ασόβαροι, πληρώνοντας την αδυναμία τους να πάρουν τα ριμπάουντ.

Μοιραίοι για τους πράσινους ήταν οι Μήτογλου και Σλούκας. Ο Έλληνας γκαρντ εκδήλωσε πολύ άσχημα την προτελευταία επίθεση του τριφυλλιού, ενώ ο Έλληνας φόργουορντ αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση.

Παρά την προσπάθεια στην τελευταία περίοδο και το μεγάλο σουτ του Κέντρικ Ναν, που έδωσε το +3 στο 38ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός υπέκυψε στην Πόλη, γνωρίζοντας ακόμα μία οριακή εκτός έδρας ήττα.

Γκραντ, Ναν και Λεσόρ διασώθηκαν από την κάκιστη εικόνα του τριφυλλιού στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Κορυφαίος για την Εφές ήταν ο Τζόουνς με 21 πόντους. 14 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν ο μοναδικός ποιοτικός ψηλός των Τούρκων και φάνηκε αρκετός, καθώς έκανε… πλάκα σε όλη τη φροντ λάιν του τριφυλλιού.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ άσχημα στο παρκέ, επιτρέποντας στην Εφές να ξεφύγει από νωρίς με διψήφια διαφορά. Σταδιακά άρχισε να “ξυπνάει” και με πρωταγωνιστή τον Ναν, μείωσε στους 6 πόντους (37-31) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι πράσινοι έσφιξαν την άμυνα τους, βρήκαν σκορ από την περιφέρεια και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή (50-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει χέρια, λεπτό με το λεπτό στην τέταρτη περίοδο. Ο Σέιν Λάρκιν με τον Ταϊρίκ Τζόουνς από τη μία κι ο Τζέριαν Γκραντ με τον Ματιάς Λεσόρ από την άλλη τραβούσαν το κουπί στην επίθεση, δίχως όμως να αλλάξει η εικόνα (63-65 στο 37′). Ένα λεπτό αργότερα, ο Κέντρικ Ναν έβαλε ένα μεγάλο σουτ για το +3 (65-68), αλλά δεν έφτανε. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν πέντε γρήγορους και αναπάντητους πόντους (70-68) με 49.7” για το τέλος.

Στις τελευταίες επιθέσεις του Παναθηναϊκού, ο Σλούκας έκανε λάθος, ενώ στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Μήτογλου είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (71-68 με μία βολή του Τόμπσον), αλλά αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 20 (2/7 τρίποντα), Γκαζί 2, Τόμπσον 7 (3/13 σουτ, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χόλατζ 3 (1/8 σουτ), Οσμανί 6 (2), Οτουρού 2, Ντάουμ 8 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21 (8/13 δίποντα, 5/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9 (0/4 τρίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Μαντζούκας.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 21/42 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 14/16 βολές, 40 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 19 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/32 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 10/11 βολές, 32 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.