Τρίτη, 16 Απρ.

Αναντολού Εφες – Ολυμπιακός: Εχασαν αλλά δεν… πόνεσαν οι “ερυθρόλευκοι”

Μια ανώδυνη ήττα υπέστη ο Ολυμπιακός στην Πόλη, όπου έχασε 77-69 από την Αναντολού Εφές στην 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός υπέστη τη 10η ήττα του στη φετινή διοργάνωση και είναι οριστικά τρίτος. Η τουρκική ομάδα που έχει προκριθεί αύξησε το ρεκόρ της σε 17-12 και να παραμένει στην 6η θέση της κατάταξης.

O Oλυμπιακός μπήκε καλά στο ματς (10-2), ωστόσο όταν πέρασε στο παιχνίδι ο Ερτέλ αμέσως μαζεύτηκε η διαφορά (7-10) και ενώ με ένα σερί 13-0 στα τελευταία λεπτά του πρώτο δεκαλέπτου οι Τούρκοι ξέφυγαν μπροστά και άρχισαν να ορίζουν την τύχη του αγώνα (22-15).

Ο Πρωταθλητής Ελλάδας παρέμεινε έκτος… πνεύματος, ήταν άστοχος και κατάφερε να μειώσει με επιστροφή των Σπανούλη και Πρίντεζη στο ματς (32-28). Ομως, η τρύπια άμυνα των Πειραιωτών βοήθησαν τον Χάνεϊκατ να σολάρει και με τρίποντο του Γκρέιντζερ διαμορφώθηκε το 43-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Δράση από πλευράς Εφές ανέλαβε ο Τσεντί Οσμάν (πέτυχε γρήγορα 6 πόντους, αλλά κυρίως βοήθησε στα ριμπάουντ την ομάδα του) για το 52-42 και 54-45. Ο Παπαπέτρου (ανήμερα στα 23 γενέθλιά του) πέρασε σε θέση “3” στη θέση του Παπανικολάου και με τρίποντο μείωσε σε 54-48. Όμως, το “run ‘n’ gun” ευνοούσε την Εφές που ξέφυγε και με 58-50.

Ο Ερτέλ έφτασε τους 14 πόντους, 60-53, με 2 βολές από το 4ο φάουλ του Ουότερς και σε λιγότερο από ένα λεπτό, ο Ιωάννης Παπαπέτρου πέτυχε 5 πόντους, κάνοντας και κλέψιμο και ο Ολυμπιακός μείωσε στο καλάθι, 60-58. Ωστόσο, η Εφές είχε τις απαντήσεις (66-58). Οι “ερυθρόλευκοι” πλησίασαν (68-63), αλλά αυτή ήταν η τελευταία αντίδρασή τους.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-36, 58-50, 77-69

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνικατ 11 (1), Μπαλμπεϊ, Μπράουν 9, Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 7 (2), Ερτέλ 18, Μουτάφ, Πολ 11 (1), Ντάνστον 11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 5 (1), Μπιρτς 6, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 11 (1), Ουότερς 5 (1), Αγραβάνης 7 (1), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 2, Αθηναίου