Κυριακή, 5 Μαΐ

Ανώτερος ο Άγιαξ! Ο Κλάιφερτ “πλήγωσε” τον ΠΑΟΚ [vids]

Την ήττα με 0-2 στο Καυτανζόγλειο στάδιο γνώρισε η ομάδα Κ20 του ΠΑΟΚ από τον Άγιαξ στο πλαίσιο του 2ου γύρου του UEFA Youth League. Οι Θεσσαλονικείς υποτάχθηκαν στις… ορέξεις του Τζάστιν Κλάιφερτ.

Οι μικροί του ΠΑΟΚ -υπό το βλέμμα του Ιβάν Σαββίδη- ηττήθηκαν με 0-2 από τον Αγιαξ στη δεύτερη φάση του Youth League και πλέον η πρόκριση τους είναι πάρα πολύ δύσκολη υπόθεση.

Ο “Άιαντας” κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 24΄όταν μετά το λάθος του Γιαλαμούδη, ο Κλάιφερτ επωφελήθηκε και με ωραίο σκαφτό πλασέ νίκησε τον Σιαμπάνη για το 0-1.

Στο 41΄η ολλανδική ομάδα έχασε ακόμη μια σημαντική ευκαιρία όταν ο Σιαμπάνης απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ του σουτ του Αντονούτσι

Ο “δικέφαλος του Βορρά” έγινε πιο επιθετικός στην επανάληψη και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Στο 74΄όμως ήρθε η… χαριστική βολή για τους Θεσσαλονικείς καθώς μετά από αντεπίθεση του Άγιαξ, ο Κλάιφερτ γύρισε την μπάλα στον Σιερχούις και αυτός με κοντινή προβολή πέτυχε το 0-2.