Δευτέρα, 3 Ιουν.
32oC Αθήνα

Αντετοκούνμπο και Μπακς έκαναν.. χαλάστρα στον Γουέιντ [vid]

ΦΩΤΟ twitter.com/Bucks

Το πρώτο φιλικό στο πλαίσιο της preseason έδωσαν οι Μπακς, οι οποίοι έφυγαν νικητές από την έδρα των Μπουλς (91-93), με την παρέα του Αντετοκούνμπο να συνδυάζει με ήττα το ντεμπούτο του Ντουέιν Γουέιντ στο νέο του “σπίτι”.

Στο πρώτο φιλικό της χρονιάς, ενόψει της έναρξης του νέου πρωταθλήματος του ΝΒΑ, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βοήθησε τους Μπακς να φτάσουν στη νίκη επί των Μπουλς στο United Center.

Ο Αντετοκούνμπο, που αγωνίστηκε τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ως πλέι μέικερ, βρέθηκε στο παρκέ για 23 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα και στο διάστημα αυτό πρόλαβε να πετύχει 12 πόντους με 4/8 σουτ και 4/6 βολές, ενώ είχε ακόμα 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Bucks Win!! Milwaukee tops Chicago 93-91 behind Moose 15p/9r, Jabari 13p/9r, Giannis 12p, MCW 10p/11r/6a, Delly 11p/6a, Beas 11p & Mirza 10p. #OwnTheFuture

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Milwaukee Bucks (@bucks) στις

Πρώτος σκόρερ των Μπακς ήταν ο Μονρό (15π., 9ριμπ.), ενώ ο Τζάμπαρι Πάρκερ είχε 13π. Από την άλλη πλευρά, ο Ντουέιν Γουέιντ στο ντεμπούτο του με τους “ταύρους” έπαιξε μόνο 11 λεπτά, έχοντας 6 πόντους με 2/2 τρίποντα.

Το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε από το εύστοχο τρίποντο του Βον, που διαμόρφωσε από τη γωνία το 91-93, 40” πριν τη λήξη.