Απίστευτη γκάφα στη νίκη του Άρη!

ΦΩΤΟ Eurokinissi (Aρχείο)

Ο Άρης προβλημάτισε στο πρώτο ημίχρονο, όμως επιβλήθηκε τελικά των Έλιος Σανς (72-54), σε ματς για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League. Σε ένα τεράστιο λάθος υπέπεσαν οι Θεσσαλονικείς, καθώς δήλωσαν λάθος παίκτη.

Τέλος στο αρνητικό σερί στο Basketball Champions League έβαλε ο Άρης. Με αντίπαλο τους Έλιος Σανς οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη τα βρήκαν… σκούρα για περίπου 20′, όμως έφτασαν στη νίκη (72-54) “καθαρίζοντας” το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Έτσι, ο Άρης έφτασε στο 5-3 το ρεκόρ του, αφήνοντας τους Σλοβένους στο 1-7 και σχεδόν εκτός συνέχειας.

Κορυφαίοι των «κίτρινων» ήταν οι Κάμινγκς με 18 και Ντραγκίτσεβιτς με 17 πόντους, ενώ για τους Σλοβένους ξεχώρισε ο Κοβάτσεβιτς με 13 πόντους.

Άξιο αναφοράς πως οι άνθρωποι του Άρη υπέπεσαν σε απίστευτη γκάφα. Οι Θεσσαλονικείς δήλωσαν κατά λάθος στο φύλλο του αγώνα τον τραυματία Έρικ Μπάκνερ και όχι τον Βασίλη Χρηστίδη, με αποτέλεσμα ο νεαρός σέντερ να μην έχει δικαίωμα συμμετοχής!

Έτσι, όταν ο Δημήτρης Πρίφτης πέρασε στο παρκέ τον Χρηστίδη, τότε οι διαιτητές διέκοψαν την αναμέτρηση με τους Σλοβένους και τον έστειλαν ξανά στον πάγκο!

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-37, 53-46, 72-54.

ΑΡΗΣ(Πρίφτης): Μαρμπλ 6(2), Ξανθόπουλος 7(1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 10(1/2β., 3/7διπ., 1/1τρ., 8ριμπ.), Τζένκινς 2, Κάμινγκς 18(3/4β., 3/6διπ., 3/8τρ.), Ζάρας 4, Μούρτος 8, Σίμτσακ, Ντραγκίσεβιτς 17(6/6β., 1/6διπ., 3/4τρ.).

ΕΛΙΟΣ ΣΑΝΣ (Βούλιτς): Μότσνικ 7, Κίζλινκ 8(2), Μπράτετς, Βέσελ 2, Ρεμεκούν 8, Κοβάτσεβιτς 13(2/2διπ., 3/10τρ.), Ατανάτσκοβιτς 12(1/2β., 4/6διπ., 1/3τρ.), Μπόλτσινα, Βόντσινα 4.