Τρίτη, 7 Μαΐ
25oC Αθήνα

Απόλλωνας Πάτρας – Περιστέρι 71-77: Πρώτο διπλό στη Basket League για την ομάδα του Σπανούλη

ΦΩΤΟ intime

Το Περιστέρι μετά την εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ, επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του Απόλλωνα Πάτρας εκτός έδρας με 77-71, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να κάνει το πρώτο διπλό στη φετινή Basket League.

Το πρώτο του διπλό πέτυχε στη φετινή Basket League  το Περιστέρι, με τη ομάδα του Σπανούλη να προελαύνει στη Πάτρα επικρατώντας του Απόλλωνα, ανεβαίνοντας στο 2-2 στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι για την ομάδα των ”Δυτικών προαστίων”, ήταν οι  Ντένμον (24 πόντους), Τζούστον (16 πόντους), Μπίλαν (17 πόντους).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων με τους Τέιλορ και Ντέιβις να κάνουν τα πάντα για την ομάδα της Πάτρας.

Η ομάδα του Σπανούλη αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας ένα σερί 16-2 και τον Ντένμον να πετυχαίνει τους 12 πόντους, εδραιώνοντας το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους το οποίο και έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 44-39, 60-66, 71-77

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 2, Ντέιβις 20 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπόγρης 10 (4/5 δίποντα, 2/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Χέινς-Τζόουνς 10 (2/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Καλχούν, Βησσαρίου, Σιλά 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 16 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Καράμπελας 4 (2/9 σουτ), Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 3 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 17 (7/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Ραντάνοβ 7 (3/4 δίποντα), Πουλιανίτης 7 (1/6 τρίποντα), Ντένμον 24 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 κλεψίματα), Ντέιβις 3 (1/7 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζούστον 16 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φρανσίσκο, Μωραΐτης 3, Γκιουζέλης, Ζούγρης