Αποτελέσματα NBA: «Κυρίαρχος» ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο Μιλγουόκι Μπακς – Φιλαδέλφεια Σίξερς 117-104 – Νέα ήττα για τους Ντάλας Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν… αγριεμένος μετά τη “βαριά” ήττα από τους Μπόστον Σέλτικς και ξέσπασε στους Φιλαδέλφεια Σίξερς, οδηγώντας τους Μιλγουόκι Μπακς στη νίκη με 117-104.

Ξεκινώντας δυνατά το ματς, οι Μιλγουόκι Μπακς ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά καθόλου από τους Φιλαδέλφεια Σίξερς, παίρνοντας μία νίκη που τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στην εξασφάλιση της πρώτης θέσης στην Ανατολική Περιφέρεια του NBA.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 33 πόντους, με 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 μπλοκ και 1 κλέψιμο ο Μπρουκ Λόπεζ πρόσθεσε 21 πόντους, ο Κρις Μίντλετον 19 πόντους και ο Τζρου Χόλιντεϊ 18 πόντους. Για τους ηττημένους, ο Ταϊρίς Μάξι πέτυχε 29 πόντους και ο Τζοέλ Εμπίντ 28 πόντους.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, ξεχώρισε η νέα ήττα των Ντάλας Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς, με 132-130 από τους Ατλάντα Χοκς στην παράταση. Παρά τους 22 πόντους, του Σλοβένου σούπερ σταρ και τους 41 πόντους του Ίρβινγκ, οι Ντάλας Μάβερικς γνώρισαν την 7η ήττα τους στα 8 τελευταία παιχνίδια και πλέον βρίσκονται μία… ανάσα από τον πρόωρο αποκλεισμό και από το play in.

Οι Χοκς αντίθετα, έχουν “σφραγίσει” τη δική τους παρουσία στο τουρνουά, μετά και από αυτή τους τη νίκη, που ήρθε με 25 πόντους του Μάρεϊ και 25 πόντους του Γιανγκ, ο οποίος και έκρινε τον αγώνα με δύο βολές στο φινάλε της παράτασης.