Αποτελέσματα NBA: Νίκη κορυφής για τους Μιλγουόκι Μπακς – Έχασαν οι Μπόστον Σέλτικς

Οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν με 140-128 των Ουάσιγκτον Γουίζαρντς και μετά την ήττα των Μπόστον Σέλτικς με 103-101 στο ντέρμπι με τους Φιλαδέλφεια Σίξερς, έχουν εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρώτη θέση στην Ανατολή και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα play off του NBA.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ξανά εξαιρετικός για τους Μιλγουόκι Μπακς και τελείωσε τον αγώνα με triple double, έχοντας 28 πόντους, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής. Φοβερή εμφάνιση και από τον Τζρου Χολιντέι με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε19 πόντους και 20 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους Γουίζαρντς, ο Κέντρικ Ναν είχε 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το ντέρμπι της αγωνιστικής έγινε όμως στη Φιλαδέλφεια, όπου οι Σίξερς πήραν τη νίκη με 103-101 επί των Μπόστον Σέλτικς, χάρη και σε ένα άστοχο σουτ στο φινάλε από τον Τέιτουμ, ο οποίος είχε 19 με 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ στο ματς. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τζοέλ Εμπίν, που έκανε μία MVP εμφάνιση, με 52 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ για τους Φιλαδέλφεια Σίξερς και τους χάρισε την πρώτη νίκη για φέτος κόντρα στους “Κέλτες”.

Με νίκη “θρίλερ” συνέχισαν το αήττητο σερί τους, οι Λος Άντζελες Λέικερς, αφού χρειάστηκαν ένα καλάθι του Λεμπρόν Τζέιμς στην παράταση για να “λυγίσουν” με 135-133 τους Γιούτα Τζαζ.  Ο “Βασιλίας” τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Όστιν Ριβς είχε 28 πόντους και ο Άντονι Ντέιβις μέτρησε 21 πόντους με 14 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από 23 πόντους είχαν οι Χόρτον-Τάκερ και Ολίνικ, για τους “μορμόνους”, που έχασαν οριστικά και το play in.