Αποτελέσματα NBA: Βόμβα από Νικς, συντριβή των Κλίπερς από τους Σίξερς

Οι Νικς έκαναν την έκπληξη στο Μαϊάμι, επικρατώντας των πρωτοπόρων της Ανατολής, Χιτ, με 111-103, στο αποτέλεσμα που ξεχώρισα από τα παιχνίδια του NBA.

Η ομάδα της Νέας Υόρκης έχει αποκλειστεί από τα πλέι οφ, ωστόσο τα έδωσε όλα στο Μαϊάμι και κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 38-13 στην τέταρτη περίοδο να ανατρέψει το εις βάρος της 90-73 και να υποχρεώσει τους Χιτ στην τρίτη σερί ήττα τους.

Ο Ιμάνουελ Κουίκλι σημείωσε τους 20 από τους 23 πόντους του στην τελευταία περίοδο και το Μαϊάμι είδε το +17 να πηγαίνει περίπατο. Ο Αρ Τζέι Μπάρετ σημείωσε 18 πόντους για τους Νικς, ενώ 15 πόντους και 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Όμπι Τόπιν. Αυτή ήταν η 4η νίκη σε έξι αγώνες για την ομάδα της Νέας Υόρκης. Από τους Χιτ, κορυφαίος ήταν ο Τζίμι Μπάτλερ με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Πλέον, το Μαϊάμι έχει μπροστά του οκτώ παιχνίδια για να διατηρηθεί στην πρώτη θέση της Ανατολής, κι ενώ με το σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων έχασε τη βαθμολογική ασφάλεια, με τους Μπακς και τους Σίξερς βρίσκονται μισή νίκη πίσω τους και οι Σέλτικς μία.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τζέιμς Χάρντεν (29π., 15ρ.) και Τζόελ Εμπίντ (27π., 10ρ.), οι Σίξερς πέρασαν άνετα από το Λος Άντζελες, επικρατώντας με 122-97 των Κλίπερς.

Η ομάδα της Φιλαδέλφεια βελτίωσε το ρεκόρ της (46-27) και βρίσκεται στην τρίτη θέση της Ανατολής πίσω από τους Μπακς. Αντίθετα οι Κλίπερς έπεσαν στο 36-39 και βρίσκονται στην όγδοη θέση στην Δύση.