Κυριακή, 5 Μαΐ

Αποτελέσματα Superleague 2: Επτά γκολ σ’ ένα ημίχρονο στο Αναγέννηση Καρδίτσας – Βέροια

Σε ένα ματς όπου σημειώθηκαν επτά γκολ στο β΄ ημίχρονο -εκ των οποίων τα έξι μέσα σε 20 λεπτά, η Αναγέννηση Καρδίτσας «φρέναρε» την προέλαση της Βέροιας στον Α΄ όμιλο της Superleague 2, καθώς τη νίκησε 5-2 και την υποχρέωσε στη δεύτερη φετινή ήττα της.

Η «βασίλισσα του βορρά» προηγήθηκε δύο φορές με τον Πασσά (49΄ με πέναλτι και 59΄), αλλά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» και δύο φορές άμεσα με τον Μπραμπίγια (52΄ πέναλτι) και τον Λαγό (61΄), για να κάνουν στη συνέχεια την ανατροπή με τέρματα των Πλέγα (63΄), Δημούτσου (68΄) και Λαρέα (85΄). Μετά το σημερινό αποτέλεσμα, η Βέροια παραμένει μεν στην κορυφή με διαφορά τριών βαθμών, αλλά πλέον με τον ίδιο αριθμό αγώνων με τη δεύτερη ΑΕΛ.

Σε άλλο εξ αναβολής ματς για τη 13η αγωνιστική, ο ουραγός μέχρι σήμερα Ολυμπιακός Βόλου νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ Β΄ και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία.

Τα αποτελέσματα των εξ αναβολής αγώνων για τη 13η ημέρα στον Α΄ όμιλο της Super League 2:

17. Καβάλα 19 14

Ηττα που την απομακρύνει από την κορυφή του Β΄ ομίλου της Super League 2 γνώρισε η Καλλιθέα στην Αρτα. Η αθηναϊκή ομάδα είχε την ευκαιρία να ανέβει στη δεύτερη θέση της κατάταξης και να πλησιάσει στους δύο βαθμούς τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό (έχοντας κι ένα ματς λιγότερο), ο Καραϊσκάκης όμως την υποχρέωσε σε ήττα 1-0 και την απομάκρυνε από το όνειρο της ανόδου.

Ο Ντοναλντόνι στο 47΄ πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και έδωσε σημαντική ώθηση στην προσπάθεια των Αρτινών για παραμονή στην κατηγορία.

Σε άλλο εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής, η Κηφισιά με γκολ του Σωτηράκου νίκησε 1-0 τη Ρόδο και έπιασε την ΑΕΚ Β΄ στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των εξ αναβολής αναμετρήσεων για τη 13η αγωνιστική στον Β΄ όμιλο της Superleague 2:

Κηφισιά-Ρόδος 1-0

Καραϊσκάκης Αρτας-Καλλιθέα 1-0