Αποτελέσματα ΝΒΑ: Απίστευτη εμφάνιση από Ντόντσιτς και Μοράντ, οι Κινγκς νίκησαν τους Νετς με ρεκόρ

Οι Μάβερικς επικράτησαν με 103-101 των Κλίπερς στο Ντάλας, με τον Λούκα Ντόντσιτς να.. φορτώνει το αντίπαλο καλάθι και να σημειώνει ένα μεγάλο τρίποντο, 27.6 δεύτερα πριν το τέλος. Οι Πέλικανς επικράτησαν εντός έδρας των Γκρίζλις με 113-102, παρά την απίστευτη εμφάνιση του Τζα Μοράντ. Νίκη με ρεκόρ για τους Κινγκς (153 – 121 τους Νετς).

Ο Λούκα Ντόνσιτς σημείωσε 35 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ στη νίκη των Μάβερικς επί των Κλίπερς στο Ντάλας με 103-101. Οι Μαβς προηγήθηκαν ακόμη και με 25 πόντους αλλά οι Κλίπερς σούταραν με 71,9% (23/32) στο δεύτερο ημίχρονο και παρολίγο να πραγματοποιήσουν μεγάλη ανατροπή.

Οι Μάβερικς όμως έφτασαν στη νίκη, με τον Σλοβένο να σημειώνει ένα μεγάλο τρίποντο (27.6 δεύτερα πριν το τέλος), σε μία σχεδόν χαμένη επίθεση των γηπεδούχων, κάνοντας το σκορ 102-98. Για τους φιλοξενούμενους ο Πολ Τζορτζ είχε 23 πόντους αλλά παράλληλα έκανε και 10 λάθη.

Στην Νέα Ορλεάνη, οι Πέλικανς ήταν καλύτεροι και επικράτησαν των Γκρίζλις με 113-102. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, που ανέβηκαν στο 8-6, ήταν ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 30 πόντους (7/13 τρίποντα) ενώ από 19 πόντους σημείωσαν οι Μπράντον Ίνγκραμ και Λάρι Νάνς Τζούνιορ.

Για τους ηττημένους, ο Τζα Μοράντ έκανε απίστευτα πράγματα εντός παρκέ, σε άμυνα και επίθεση, έχοντας 36 πόντους, ενώ ο Ντίλον Μπρουκς πρόσθεσε άλλους 19 πόντους. Σε ότι αφορά στον Τζάρεν Τζάκσον Τζ., που επέστρεψε μετά από εγχείρηση στο δεξί πόδι, είχε 7 πόντους (3/14 σουτ) και 6 ριμπάουντ σε 25 λεπτά.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη ESPN (@espn)

Ο Τέρενς Ντέιβις, σημείωσε 31 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο και μαζί με τον Κέβιν Χέρτερ σημείωσαν τα 12 από τα 20 τρίποντα του Σακραμέντο στην εντυπωσιακή νίκη επί του Μπρούκλιν με 153-121. Ο Χέρτερ σημείωσε 19 πόντους, ο Ντομάντας Σαμπόνις πρόσθεσε 17 πόντους (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και οι Κινγκς νίκησαν για τέταρτο σερί παιχνίδι βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 7-6.

Μάλιστα οι 153 πόντοι που σημείωσαν είναι οι περισσότεροι για την ομάδα μετά τους 154 κόντρα στη Φιλαδέλφεια τον Ιανουάριο του 1993! Για τους Νετς, που έπεσαν στο 6-9, ο Κέβιν Ντουράντ δεν είχε βοήθεια και σημείωσε 27 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής.