Αποτελέσματα πλέι οφ NBA: 2-0 οι Σέλτικς τους Νετς, βγάζουν σκούπα οι Σίξερς

Οι Σέλτικς επικράτησαν των Νετς με 114-107 κι έκαναν το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα πλέι οφ του NBA. Η ομάδα της Βοστώνης υπερασπίστηκε αποτελεσματικά την έδρα της για ακόμα μία φορά και δείχνει ικανή με την άμυνα της να πετάξει έξω την παρέα του Ντουράντ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 22 πόντους ενώ 19 πόντους σημείωσε ο Τζέισον Τέιτουμ. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι από τους οκτώ παίκτες που αγωνίστηκαν οι 7 είχαν διψήφιο αριθμό πόντων επιβεβαιώνοντας τον επιθετικό πλουραλισμό των γηπεδούχων.

Για τους Νετς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 27 πόντους αλλά με 4/17 σουτ (18/20 βολές) ενώ 10 πόντους με 4/13 σουτ είχε ο Καϊρί Ίρβινγκ. Πολύ καλός ήταν ο Μπρους Μπράουν με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, οι Σίξερς απέδρασαν από το Τορόντο στην παράταση, επικρατώντας των Ράπτορς με 104-101.

Ο Τζοέλ Εμπίιντ ήταν εκπληκτικός και με τρίποντο στα 0.7″ έδωσε τη νίκη στη Φιλαδέλφεια, με τους Σίξερς να παίρνουν προβάδισμα με 3-0 στη σειρά.
Ο Εμπίιντ αγωνίστηκε 44 λεπτά και είχε 33 πόντους 9/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/9 βολές), 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ ενώ από 19 πόντους πρόσθεσαν οι Ταϊρίς Μάξεϊ και Τζέιμς Χάρντεν (10 ασίστ).

Για τους γηπεδούχους. ο Ο Τζι Ανουνόμπι είχε 26 πόντους με τον Γκάρι Τρεντ Τζ. να προσθέτει 24 πόντους.