Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Μπαρτσελόνα 0-1: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη και στο +9 στην κορυφή οι Καταλανοί

Η πρωτοπόρος στην Ισπανία, Μπαρτσελόνα, πέρασε και από τη “σκληρή” έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο και με τη νίκη της με σκορ 1-0, αύξησε τη διαφορά της στους 9 βαθμούς, από τη Ρεάλ Μαδρίτης στη δεύτερη θέση.

Ένα γκολ του Ραφίνια στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ήταν αρκετό για να χαρίσει το διπλό στην Μπαρτσελόνα, αφού το γκολ ισοφάρισης του Ινιάκι Γουίλιαμς στο 87′, ακυρώθηκε μέσω του VAR για την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Οι Βάσκοι έχασαν έτσι έδαφος στη “μάχη” για την Ευρώπη, την ώρα που η Μπαρτσελόνα ξέφυγε στην κορυφή της βαθμολογίας και βρέθηκε ακόμη πιο κοντά στον τίτλο της ισπανικής “La Liga”.