ΑΕΚ: “Λύγισε” την Αντβέρπ! Η άμυνα έφερε πίσω τη… χαρά – video

ΑΕΚ
Intime

Έχοντας για μεγάλο “όπλο” την άμυνα της, η ΑΕΚ επικράτησε της Αντβέρπ στο ΟΑΚΑ (62-51) για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League και επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Κορυφαίος ο Κέντρικ Ρέι.

Τη δεύτερη νίκη της στον Β’ όμιλό του Basketball Champions League, πανηγύρισε στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε με 62-51 της Αντβέρπ, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Βέλγους στη δεύτερη ήττα τους.

H AEK έφτασε στο “ροζ φύλλο” αγώνα, παίζοντας… σκυλίσια άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα την Αντβέρπ. Επίσης, μετά το εις βάρος της 33-36 στο 20΄, η Ένωση “ξέσπασε” με ένα επιμέρους σκορ 14-3(!) στην τρίτη περίοδο, ξεφεύγοντας στο 30΄ με +8 (47-39), διαφορά που συντήρησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Οι Κέντρικ Ρέι (18π.) και Κιθ Λάνγκφορντ (16π.) οδήγησαν την «κιτρινόμαυρη» επίθεση, τη στιγμή που ο Χάουαρντ Σαντ Ρος διέπρεψε στα αμυντικά του καθήκοντα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ.

Από τους Βέλγους των 17 λαθών ο Ντέιβ Ντοντζίνσκι ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση (20π.).

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 18, Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ 16, Ματσιούλις 2, Κακλαμανάκης 3, Χρυσικόπουλος 4, Γκίκας 4, Μαυροειδής 5, Σαντ-Ρος 8 (10 ριμπ., 4 κλ.), Γιαννόπουλος, Γιάνκοβιτς, Σλότερ 2

Αντβέρπ (Μπεγκίν): Φαν ντε Έιντε, Κλάσεν 2, Φανβάιν 5, Σάντερς 4, Μπλάιγενμπεργκ 5, Ντε Ρίντερ, Ροζιέρ 2, Κέστελουτ 2, Ντουτζίνσκι 20 (8 ριμπ.), Φαγέ 9 (10 ριμπ.), Ντόνκορ 2, Ρούπνικ