ΑΕΚ – Προμηθέας: Αγρίεψε! Αυτή τη φορά είχε… πάρτι στο ΟΑΚΑ

Intime

Προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς της Basket League απέκτησε η ΑΕΚ. Η Ένωση -αυτή τη φορά- νίκησε με… περίπατο τον Προμηθέα Πάτρας (88-60), έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών και θέλει ένα ακόμα αποτέλεσμα για να πάρει το “εισιτήριο” που τόσο επιθυμεί. Την Τετάρτη (05.06.2019) το game 4. Εκπληκτική εμφάνιση από Γιόρκ. Απίστευτη τρίτη περίοδος με 38 πόντους από τους “κιτρινόμαυρους”.

Βρήκε τον Προμηθέα σε κάκιστη βραδιά μέσα στο ΟΑΚΑ, τον διέλυσε και έφτασε σε… match ball. Η ΑΕΚ… γύρισε τον διακόπτη, έκανε την καλύτερη της εμφάνιση εδώ και πολύ καιρό, επικράτησε των Πατρινών με 88-60 και πλέον θέλει άλλη μια νίκη, για να επιστρέψει στους τελικούς της Basket League μετά το 2005.

Η ΑΕΚ έπαιξε πολύ αποτελεσματική άμυνα, την ώρα που ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να την κοντράρει, πέρα από λίγα λεπτά στο 2ο δεκάλεπτο. Το ματς κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου οι “κιτρινόμαυροι” πέτυχαν 38 πόντους και δέχθηκαν μόλις 15. Άξιο αναφοράς, η Ένωση εκτέλεσε ΜΟΛΙΣ 9 βολές, έχοντας απόλυτη ευστοχία.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Μπάνκι -που τελικά είχε τους Θίοντορ και Χάντερ στη σύνθεσή της- αναδείχθηκε ο Γιορκ που σημείωσε 23 πόντους με 5-8 τρίποντα!

Για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, που έκανε 22 λάθη στο ματς και δέχθηκε 37 πόντους από αυτά (!)- ξεχώρισε ο Τσαϊρέλης είχε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 36-27, 74-42, 88-60

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Χάντερ 16 (7/11 δίποντα), Τζέιμς 10, Σαντ-Ρος 6, Θίοντορ 6 (2), Γιορκ 23 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Μωραΐτης, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 11 (1), Λαρεντζάκης 9, Γιαννόπουλος, Ρογκαβόπουλος, Εμπάκουε 2.

Προμηθέας: Κασελάκης 0/6 σουτ, Κατσίβελης 6 (1), Τσαϊρέλης 13, Λίποβι 6 (1), Ελις 5 (3 τάπες), Σαλούστρος 11 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Γκίκας, Μέιερ, Γερομιχαλός 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Χολ 11 (3), Παρκς, Μπράουν 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά:

ΑΕΚ: 26/42 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 9/9 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 16 λάθη, 11 κλεψίματα, 2 τάπες.

Προμηθέας: 13/25 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 10/15 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 22 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες.