Κυριακή, 5 Μαΐ

Αντετοκούνμπο…. για MVP! Γράφουν ιστορία οι Μπακς – video

Οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν με 106-97 από την έδρα των Πέισερς και έφτασαν στη 14η νίκη τους στα τελευταία 16 παιχνίδια στο NBA και 7η συνεχόμενη εκτός έδρας! Triple double από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Έχοντας έναν Γιάννη Αντετοκούνμπο σε «μαγική» βραδιά, οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν από την έδρα των Ιντιάνα Πέισερς (106-97), ανέβηκαν στο 43-14 και ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους πριν το All Star Game.

Οι Μπακς σημείωσαν έτσι την 14η νίκη του στα τελευταία 16 παιχνίδια και την 7η συνεχόμενη εκτός έδρας, γεγονός που αποτελεί ρεκόρ ομάδας για τα τελευταία 32 χρόνια!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατάφερε να κάνει το 5ο triple double του τη φετινή σεζόν με 33 πόντους, 19 ριμπάουντ, 11 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Μάλιστα, ο «Greek freak» πέτυχε 12 από τους 33 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, βοηθόντας την ομάδα από το Μιλγουόκι ανέτρεψε διαφορά 10 πόντων (86-76 στο 38′) μέσα στην Ιντιάνα.

Απ’ την άλλη, ο Πέισερς έπεσαν στο 38-20, έχοντας για κορυφαίο και πρώτο σκόρερ τον Μπογκντάνοβιτς με 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-26, 47-54, 79-75, 106-97

Δύσκολη νίκη με 120-118 πανηγύρισαν οι Νάγκετς επί των Κινγκς στο Νένβερ. Ο Κώστα Κουφός αγωνίστηκε για επτά λεπτά και μάζεψε 3 ριμπάουντ.

Ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 42 πόντους,έφτασε τον Ουίλτ Τσάμπερλεϊν,συμπληρώνοντας 31 ματς στη σειρά με 30 ή περισσότερους πόντους, αλλά οι Ρόκετς γνώρισαν την ήττα με 121-111 από τους Τίμπεργουλβς στη Μινεσότα.

Τρεις παρατάσεις χρειάστηκαν οι Νετς για να κερδίσουν με 148-139 τους Καβαλίερς μέσα στο Κλίβελαντ, σε ένα παιχνιδι που είχε διάρκεια 63 λεπτά, έχοντας πρωταγωνιστή τον Ντι Άντζελο Ράσελ, που πέτυχε τους 14 από τους 36 συνολικά πόντους του, στο τρίτο έξτρα πεντάλεπτο.