15oC Αθήνα

Αντετοκούνμπο και Μπακς “λύγισαν” στην παράταση από τους Νικς! Video

bucks/twitter

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε μια… super εμφάνιση κόντρα στους Νικς, αλλά οι Μιλγουόκι Μπακς κατάφεραν να χάσουν μέσα στη Νέα Υόρκη (136-134) σε ματς που κρίθηκε στην παράταση (124-124 κανονική διάρκεια).

Μετά από ένα ματς – θρίλερ μέσα στη Νέα Υόρκη, οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο κατάφεραν να χάσουν από τους Νικς με 136-134.

Το παιχνίδι στο «Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν» κρίθηκε στην παράταση, αφού το σκορ στην κανονική του διάρκεια ήταν 124-124. Οι Νικς έστειλαν την αναμέτρηση στον εξτρά χρόνο, ανατρέποντας διαφορά 14 πόντων 6:54 πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου και με τον Μουνιέ να πετυχαίνει ένα “μεγάλο” τρίποντο πριν τη λήξη της.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 33 πόντους (13/16 βολές, 10/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 19 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 6 λάθη σε 42 λεπτά.

Ο «Greek freak» αστόχησε στο σουτ για τη νίκη στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και δεν πρόλαβε να ισοφαρίσει στο τέλος της παράτασης, μετά από επιθετικό ριμπάουντ κι ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 0/2 βολές (ζήτησε επιθετικό φάουλ στη φάση).

Μπλέντσο με 27 π. και ο Μπρόγκντον με 22 π. ήταν άξιοι συμπαραστάτες του Αντετοκούνμπο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποφύγουν οι Μπακς την έβδομη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Εμάνουελ Μούντιε με 28 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Νικς και αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-35, 61-66, 93-97, 124-124, πρτ. 136-134