22oC Αθήνα

Αντετοκούνμπο: Αρνητικό ρεκόρ και “μαύρα” Χριστούγεννα στη Φιλαδέλφεια! videos

Οι Μιλγουόκι Μπακς βρέθηκαν σε… χλωμή βραδιά και ηττήθηκαν στην έδρα των 76ers με 121-109. Η… τιτανομαχία Εμπίντ – Αντετοκούνμπο έβγαλε νικητή τον πρώτο. 21 τρίποντα πέτυχαν οι γηπεδούχοι! Ποτέ άλλοτε ο «Greek freak»δεν αστόχησε σε τόσα σουτ.

Σπουδαία νίκη επί των… αγνώριστων Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο πήραν οι 76ers μέσα στη Φιλαδέλφεια (121-109), ανήμερα των Χριστουγέννων.

Στο 23-10 πλέον το ρεκόρ των 76ers μετά από αυτή τη νίκη, ενώ στο 27-5 έπεσε εκείνο των «Ελαφιών», που φυσικά παραμένουν πρώτα σε όλο το ΝΒΑ.

Οι Μπακς έβγαλαν μεγάλες αδυναμίες στην άμυνα, ενώ είχαν τον Γιάννη Αντετιοκούνμπο σε μέτρια βραδιά. Σε 30 λεπτά συμμετοχής, ο «Greek freak» είχε 18 πόντους με 19 χαμένα σουτ (8/20 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές), επίδοση που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ για τον ίδιο. Παρόλα αυτά, κατάφερε να μαζέψει 14 ριμπάουντ (πέτυχε έτσι double double), 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 3 λάθη.

Στην… κόντρα του όμως με τον Εμπίντ βγήκε ηττημένος. Ο θηριώδης σέντερ των 76ers σημείωσε 31 πόντους (οι 14 στην πρώτη περίοδο) ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας έτσι double double. Ο Τομπάιας Χάρις με 22 πόντους πήρε την σκυτάλη στην δεύτερη περίοδο, με τους Σίξερς να φτάνουν την κατοστάρα στο τρίτο δωδεκάλεπτο.

Άξιο αναφοράς ότι οι γηπεδούχοι είχαν 21 εύστοχα τρίποντα σε 41 προσπάθειες, σε αντίθεση με τα «ελάφια» που τελείωσαν με 13/33.!

Τα δωδεκάλεπτα: 38-30, 69-48, 100-73, 121-109