Αρης: Ηττα… και ζόρικη η πρόκριση πια

Η Βόννη απέκτησε διαφορά 14 πόντων και νίκησε τον Αρη, στο πλαίσιο της 11η αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Η ήττα καθιστά ακόμη πιο δύσκολο το έργο των «κίτρινων» για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Αρης αν και προηγήθηκε με 2-6, με σκόρερ η Βόννη «έτρεξε» σερί 20-2, που της έδωσε τα ηνία στο παρκέ με 22-8 στο 5′, διαφορά που είχε διαρκώς αυξητικές τάσεις.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τους διαιτητές να εκνευρίζουν με τις αποφάσεις τους τους «κίτρινους» και τον Παναγιώτη Γιαννάκη να δέχεται τεχνική ποινή, οι Γερμανοί απέκτησαν «αέρα» 21 πόντων (13′ 41-20). Με τη φιλότιμη προσπάθεια του Τσαϊρέλη ο Αρης μάζεψε τη διαφορά στους 16 πόντους στο 15′ (41-25), όση ήταν και στο ημίχρονο (49-33).

Με τρίποντο από τον Μέιγιο επέστρεψε η Βόννη στην τρίτη περίοδο (52-33), η διαφορά πήγε ξανά στο +19 και διατηρήθηκε γύρω από αυτό το επίπεδο ως το φινάλε του ματς (25′ 59-41, 28′ 62-43, 33′ 68-48, 38′ 70-51). Γεγονός που έδωσε έτσι με άνεση στους Γερμανούς το τελικό θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49-33, 62-46, 76-59

ΒΟΝΝΗ (Πρέντραγκ Κρούνιτς): Κάρι 6 (1), Ζούμπσιτς 15 (4), Κλέιν 3, Γκαμπλ 8, Γιασίνσκι 3 (1), Ντιλέο 9 (1), Μπρούνιγκ 2, Μπαρτόλο 9 (1), Μέιγιο 13 (3), Χιλ 7, Φρανκλ-Μάους 1, Μόλερ.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μάρας 4, Μποχωρίδης 10 (2), Καλαϊτζάκης 2, Φλιώνης 4, Τσαϊρέλης 10, Πουλιανίτης, Χ