Τρίτη, 7 Μαΐ
24oC Αθήνα

Ασταμάτητη η ΑΕΚ! “Θήραμα” του Χάντερ και η Φουενλαμπράδα – videos

Με τον Χάντερ να πραγματοποιεί μία ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση στο Basketball Champions League, η ΑΕΚ επικράτησε και της Φουενλαμπράδα με 78-71 και πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκης της στη διοργάνωση.

Με ένα “ξέσπασμα” στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει μία ακόμη νίκη στο Basketball Champions League, ρίχνοντας στο… καναβάτσο και την Ισπανική Φουενλαμπράδα με 78-71, παρότι σούταρε με τραγικά ποσοστά από το τρίποντο (4/14).

Κορυφαίος παίκτης της Ένωσης ήταν και πάλι, ο Χάντερ, που σημείωσε 24 πόντους, με 3 ριμπάουντ. Εξαιρετικό ματς και από τον Ρατάν-Μέις που είχε 10 πόντους και 3 κλεψίματα, ενώ σημαντικά καλάθια πέτυχε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Η ΑΕΚ ήταν μέτρια στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε να χάνει και με 12-13, αλλά με την επίθεσή της κατάφερε να “τρέξει” ένα μικρό σερί για το +5 στο 10′ (24-19).

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Φουενλαμπράδα να περνάει ξανά μπροστά στο σκορ στο 16′, με 31-32, αλλά την ΑΕΚ να “απαντάει” εκ νέου και με επιμέρους σκορ 10-2 να κλείνει το ημίχρονο στο υπέρ της 41-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί “μάζεψαν” και πάλι τη διαφορά, όμως ένα “ξέσπασμα” των παικτών του Μπάνκι, με μεγάλα σουτ του Λαρεντζάκη, έφερε ένα νέο 12-0 σερί για το 59-48 στο 29΄, που ουσιαστικά έβαλε τέλος στο ματς.

Η Ένωση κράτησε εύκολα στη συνέχεια το προβάδισμα και με το τελικό 78-71 πήρε την 5η συνεχόμενη νίκη της στο Basketball Champions League, όπου έχει μόνο ροζ φύλλα, μετά την ήττα στην πρεμιέρα.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-34, 59-54, 78-71

Τα στατιστικά των παικτών

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 7, Ματσιούλις 4, Ρατάν-Μέις 6 (5 ασίστ, 4 λάθη), Λαρεντζάκης 7 (2/10 σουτ), Μωραΐτης 5, Γκρίφιν 9 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σαντ-Ρος 10 (3 κλεψίματα), Ρόμπερσον 6, Γιαννόπουλος, Χάντερ 24 (11/16 δίποντα).

Φουενλαμπράδα (Γκαρθία): Ο’Λίρι 13 (10 ριμπάουντ), Ρούπνικ 9, Μπέλας 7, Γκαρθία 5, Κρουζ 12, Γιόρκα 10, Γκονθάλεθ, Κλαρκ 2, Εγιένγκα 7, Ζάνα 2, Νογκέιρα 4 (3 κλεψίματα).