Τρίτη, 23 Απρ.

Ασταμάτητοι οι Ρόκετς – Έχασαν και πάλι οι Καβαλίερς [vid]

Ρόκετς
@HoustonRockets

Δεν μπορούν να χάσουν! Οι Ρόκετς συνεχίζουν το σερί τους, επικρατώντας των Μπόστον Σέλτικς με 123-120. Περίοδος με μεγάλα σκαμπανεβάσματα για τους Καβαλίερς, που δέχθηκαν νέα «σφαλιάρα» μέσα στην έδρας τους (ήττα με 126-117 από τους Ντένβερ Νάγκετς)

15η σερί νίκη με ρεκόρ 49-13 για τους εκπληκτικούς φετινούς Ρόκετς, που νίκησαν του Σέλτικς μέσα στο Χιούστον με 123-120.

Οι «ρουκέτες» είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Γκόρντον, που σημείωσε 29 πόντους. Την ίδια ώρα, ο Τζέιμς Χάρντεν έκανε double double με 26 πόντους και 10 ασίστ, αλλά ήταν αρκετά άστοχος στα τρίποντα (3/12).

Πρώτος σκόρερ για τους Σέλτικς, που υποχώρησαν στο 44-20, ήταν ο Μόρις με 21 πόντους.

4η εντός έδρας ήττα στα τελευταία 5 ματς των Καβαλίερς μέσα στο Κλίβελαντ και δεύτερη συνεχόμενη. Αυτή τη φορά, η ομάδα των Νάγκετς ήταν που.. χαμογέλασε μέσα στο «σπίτι» του Λεμπρόν Τζέιμς, επικρατώντας με 126-117.

Κορυφαίος για τους νικητές, που ανέβηκαν στο 35-28, ήταν ο Χάρις με 32 πόντους. Για τους Καβαλίερς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε triple-double τελειώνοντας το ματς με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 15 ασίστ, αλλά αυτό δεν τους βοήθησε να μην πέσουν στο 36-26.

Οι Τζαζ υποχρέωσαν σε ήττα τους Κινγκς μέσα στο Σακραμέντο με 98-91, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ντόνοβαν Μίτσελ με 27 πόντους. “Πρώτο βιολί” στην επίθεση για τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 19-44 ήταν ο Ντε’Ααρον Φοξ με 17 πόντους, ενώ στην αρχική πεντάδα των Κινγκς συμπεριλήφθηκε ο Κώστας Κουφός. Ο διεθνής σέντερ αγωνίστηκε για 25 λεπτά με απολογισμό 8 πόντους (4/6 δίποντα), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο και 1 λάθος.