14oC Αθήνα

Basket League: “Δυναμικό” ξεκίνημα για ΠΑΟΚ και Προμηθέα!

ΠΑΟΚ και Προμηθέας ξεκίνησαν με εντυπωσιακό τρόπο τη σεζόν στη Basket League, κάνοντας… περίπατο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, κόντρα σε Ρέθυμνο και Κολοσσό Ρόδου, επικρατώντας με 81-64 και 68-83 αντίστοιχα.

Με το… δεξί μπήκαν στο φετινό πρωτάθλημα, τόσο ο ΠΑΟΚ απέναντι στο Ρέθυμνο, όσο και ο Προμηθέας Πατρών κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, στα δύο παιχνίδια που “άνοιξαν” την αυλαία της Basket League για τη σεζόν 2017-18.

Οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν κανένα πρόβλημα στην Πυαλαία απέναντι στο Ρέθυμνο και πήραν εύκολα τη νίκη με 81-64, με εξαιρετική εμφάνιση από την αρχή του αγώνα. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ήταν “σαρωτική” από το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να αυξάνεται από νωρίς σε διψήφιο αριθμό και το ημίχρονο να κλείνει στο +14. Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, ο Δικέφαλος του Βορρά “έστειλε” τη διαφορά ακόμη και πάνω από τους 20 πόντους στη συνέχεια, για να καταφέρει τελικά να τη “μαζέψει” στο τέλος η ομάδα της Κρήτης, για το τελικό 81-64.

Τα στατιστικά του ΠΑΟΚ – Ρέθυμνο

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Γκάρετ 8, Χάτσερ 4, Σχιζας 4, Χρυσικόπουλος 8 (2), Τζόουνς 16 (4), Ζάρας 7 (1), Μαργαρίτης 8, Αθηναίου 4 (1), Κόνιαρης 6 (2), Μορέϊρα 16
Ρέθυμνο (Μυκονιάτης): Μπαρτ 20 (2), Ντουράμ 14 (2), Γκαϊτόν 4, Μπέϊσι- Ντέϊβις  14(2),  Ντάνιελς 7(1), Καλαϊτζάκης, Κλάντον 2, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Οικονομόπουλος 1.

“Εκτέλεσε” τον Κολοσσό από… μακριά ο Προμηθέας

Στο Βενετόκλειο ο Κολοσσός Ρόδου προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός κόντρα στον Προμηθέα Πατρών, όμως μία “ομοβροντία” τριπόντων στην τρίτη περίοδο, μετέτρεψε σε… περίπατο το ματς για τους φιλοξενούμενους.

Μέχρι και εκείνο το σημείο, οι Ροδίτες διεκδικούσαν τη νίκη (είχαν διπλάσιες εύστοχες βολές) και βασίζονταν στον έμπειρο σέντερ Δημήτρη Μαυροειδή (16π., 8ρ.) και τον 28χρονο σούτινγκ γκαρντ Γιάννη Δημάκο (15π.). Με 7 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, ο Προμηθέας κατάφερε να “εκτοξεύσει” τη διαφορά και να βάλει πρόωρο τέλος στο ματς. Τσαϊρέλης (17π.), Κασελάκης (19π., 6ρ., 4ασ.), ήταν οι κορυφαίοι στο ματς για την ομάδα της Πάτρας.

Τα στατιστικά του Κολοσσός Ρόδου – Προμηθέας Πατρών

Κολοσσός Ρόδου (Νίκο Βετούλα): Μαυροειδής 17, Δημάκος 15 (3), Άσκα 7, Ντιγκς 11, Ντιουρέν 9, Γεωργαλής 2, Παπαδάκης, Κέμπτον 5 (1), Μπράουνινγκ 2

Προμηθέας Πατρών (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος 5 (1), Κασελάκης 19 (3), Γκίκας, Έλις, Μπράουν 9 (3), Κατσίβελης 4, Τσαϊρέλης 17 (3), Μάιερ 12 (2), Γερομίχαλος, Λιποβί 6, Χολ 9 (3), Παρκς 2